Blockchain takip ve izleme öncüsü Everledger, teknolojisini elmas endüstrisinin karbon ayak izini dengelemesine yardımcı olmak için kullanıyor.

Şirketin Hindistan ve ABD merkezli Shairu & Atit Diamonds ile başlatılan yeni platformu, elmas endüstrisi katılımcılarına karbon azaltma projeleri için kredi satın alma seçeneği sunuyor. Bu firmalar yeni ağaçlar dikerek, ormansızlaşmayı azaltarak, temiz suya erişim sağlayarak ve yenilenebilir enerjiye yatırım yaparak sera gazı emisyonlarına karşı koymaya çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Fred Meyer ve Littman Jewelers, Everledger’in karbon dengeleme özelliğini kullanan ilk perakendeciler olacak.

2015 yılında, izin verilen bir blockchaini kullanarak elmasların kökenini takip ederek başlayan Everledger, takip ettiği mallar yelpazesinde yönetim temasını sürdürülebilir bir hale getirerek Everledger CEO’su Leanne Kemp’un “değer ve değerler” dediği şeyi birleştiriyor.

Shairu & Atit Diamonds’ın da yer aldığı platform müşterileri, Everledger platformunda kamuya açık sürdürülebilirlik raporlarıyla tüketicilere üretim süreçlerinden kaynaklanan karbon ayak izi hakkında gerçek zamanlı veriler sunabilecek.

Leanne Kemp, Dünya Günü’nün 50. yıl dönümü olan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Dünya Günü, Paris Anlaşması’nın ve Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin özünde olduğu gibi bu yeni çözümü başlatmak için doğru gün” dedi. ‘’Tüketiciler, Everledger platformu aracılığıyla blockchain üzerindeki elmas karbon ayak izi bilgilerine ilk kez erişebilecek’’. Aynı zamanda mücevher için bir blockchain platformunda ilk kez karbon dengelemesi mümkün olacak.

Değerli taşların ötesine bakıldığında Everledger, pillerde kullanılan kobalt ve lityum gibi nadir toprak minerallerinin sürdürülebilir tedarik zinciri takibinde de yer almaktadır. Hyperledger blockchain ekürisi Circulor ile işbirliği yapmayı planlıyor.

Everledger’ın sürdürülebilirlik sorumlusu ve başkan yardımcısı Carrie George, yeni platformun enerji verimliliğini ve yenilenebilir kaynak sağlama çabalarını doğrulayan sertifikalar da sağlayacağını söyledi. “Paydaşları zaman ve paralarını doğrudan elde etmek istedikleri etkiye odaklamak için her zamankinden daha hızlı ve doğrudan bağlayabiliriz” dedi.

Kaynak: Bu içerik ‘’coindesk.com’’ sayfasında yayınlanan haberden çevrilmiştir. URL: https://www.coindesk.com/everledger-offers-diamond-industry-blockchain-based-carbon-offsetting

Leave a comment

tr_TRTurkish