Financial Times’ın açıklamalarına göre Facebook’un kendi geliştirdiği kripto para olan Facebook Libra önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde kullanıma açılabilir.

Uzun zamandır piyasaya çıkması beklenen Libra adlı kripto para projesinin Ocak 2021’de piyasaya çıkarılması planlanıyor. Önümüzdeki aylarda Facebook Libra projesinin gelişimi devam edecek ve beklenildiği üzere sabit koin olarak piyasaya çıkacak. 

Piyasadaki en büyük sabit koin olan Tether’ın dolar ile 1:1 oranının aksine Facebook kendi geliştirdiği Libra projesinde daha farklı bir yol izlemeyi ve Libra’yı birkaç farklı itibari paraya sabitlemeyi planlıyordu. Ancak CoinDesk’in açıkladığı bilgiye göre şirket bu plandan vazgeçti ve Libra projesini yalnızca dolarla desteklemeye karar verdi. ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanan baskı nedeniyle Facebook’un böyle bir karar aldığı tahmin ediliyor.

Facebook’un öncelikli hedefi Libra’yı İsviçre’deki finans regülatörünün onayına sunmak. Proje onay aldıktan sonra zaman içerisinde çeşitlenmeye devam edecek.

Geçen yıl tanıtılan Libra projesi 27 farklı ortak tarafından birlikte geliştirilmeye devam ediyor. Ortakların arasında Uber, Spotify, Andreessen Horowitz gibi tanınmış devler devler yer alıyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish