Daha önce PayPal yöneticisi olan ardından 2018 yılında blokzincir yöneticisi olarak Facebook’a geçen David Marcus; Diem’in dijital cüzdanı Novi neredeyse tüm ABD’de onay aldığını duyurdu. Kullanıma hazır olduğunu belirten Marcus dünya genelinde ödeme sisteminin bozuk olduğunu söyledi.

Facebook’un kripto para ve blokzincir yöneticisi David Marcus; “İyi sabit koin’ler, para için bir protokol ve dijital cüzdanlar bozuk ödeme sistemimizi düzeltmek için bir formül” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Dünya’daki tüm ödeme sisteminin tamamen bozulmuş olduğunu belirten Marcus; bu durumun acilen düzetilmesi gerektiğini şu sözlerle belirtti; “ABD’de son dönemde dijital varlıklar, kripto paralar ve sabit koin’ler üzerine sürekli olarak artan tartışmalar yapılıyor. Bu durum beni cesaretlendiriyor. Çünkü bizim bozuk ödeme sistemimizi değiştirme gerekliliğimiz hiç bu kadar acil olmamıştı. Şu anki sistem pahalı, yavaş ve birlikte çalışabilir değil. Hala 1.7 milyar kişinin banka hesabı yok. ABD’de ise bu rakam 62 milyon.”

Dijital Cüzdan Novi Piyasaya Girmeye Hazır

Diem’in dijital cüzdanı olan Novi’nin geliştirilmesine harcayan Marcus, dünyada gerekli olan değişimin geciktiğini; bu durumun mutlaka değişeceğini ve Novi’nin de regüle bir şekilde piyasaya girme konusunda tamamen hazır olduğunu şu sözlerle belirtti; “Değişim çok gecikmiş durumda… Bu, öyle ya da böyle olacak. Novi, piyasaya girmeye hazır. Regüle edilmiş bir üründü; ve bizden talep edilecek olan yüksek standarttaki uyumluluk taleplerini karşılama konusunda operasyonel kabiliyetimize güveniyorum. ABD’de neredeyse her eyalet için lisansları ve onayları almış durumdayız. Bu tür onayları almadığımız hiçbir yerde Novi’yi kullanıma açmayacağız. Daha ucuz, daha ulaşılabilir ve birlikte çalışabilir dijital ödeme sistemlerine geçişi geciktirmenin mantıksız olduğunu düşünmekteyiz. Bu endüstride güvenilir bir oyuncu olabileceğimizi göstermek için ısrar etmeye devam edeceğiz ve değişime olumlu katkı verebileceğimizi göstereceğiz”

Hatırlanacağı üzere Facebook’un kendi dijital parası olan Libra; arkasında birçok büyük şirket olmasına rağmen Batı’nın regülasyon kurumları tarafından finansal otorite için bir tehlike olarak görülmüş; ve baskılar sonucunda tüm büyük şirketler Libra Birliği’nden çıkmıştı. Facebook daha sonra ise bu regülasyon kurumlarıyla iletişim kurarak; onların isteklerine bağlı olmayı taahhüt eden Diem projesini başlatmıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish