Facebook öncülüğünde geliştirilen Novi dijital cüzdan bugünden itibaren pilot çalışmasına başlanacak.

Sosyal medya devi Facebook, Novi bir ucu ABD’de öbürü Guatemala’da bulunan havale koridorunda test edileceği geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Novi’nin müşteri hizmetlerinin yasal uyumluluk bu pilot çalışmasında Coinbase ve Paxos çalışmasıyla değerlendirilecek. 

Facebook, Novidijital cüzdanın tanıtımını ilk kez 2019 yılında; Calibra adıyla yapmıştı. Yanı sıra Libra adlı bir sabit koin projesinin de geliştirileceğini açıklamıştı. Globaldeki birkaç düzenleyici kurum ile yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda da Calibra’nın ismi Novi; Libra’nın ismi de Diem olarak değiştirildi.

Sabit koin olan Diem’in yasal durumu belirsizliğini korumakta; pilot çalışması sırasında Paxos’un USDP adlı sabit koin kullanılacağı açıklandı.

Facebook’un Finans yöneticisi David Marcus; “Diem’e verdiğimiz destekte herhangi bir değişiklik yok.” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca gerekli yasal izinler alındıktan sonra Novi’nin Diem’in ödeme ağında kullanılmaya başlayacağını belirtti.

ABD ve Guatemala’da yapılacak denemelerde Coinbase’in sunduğu saklama hizmetlerinden faydalanılacak. Pilot çalışmasında da sadece kısıtlı sayıda kişiler Novi uygulamasını kullanabilecek. Apple App Store ve Google Play Store’dan indirilebilecek. Kullanıcılar, kimlik kartlarıyla kayıt olduktan sonra banka kartlarını kullanarak cüzdanlarına para yükleyebilecekler.

Kullanıcılar, rehberlerinde yer alan kişilere Novi aracılığıyla USDP gönderdiklerinde, alıcı ise bu parayı yerel para birimi cinsinden hesabına çekebilecek.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish