ABD’de federal savcıların verdiği talimatla başlayan bir operasyon sonucunda FBI, 34 milyon dolar değerinde kripto para ele geçirdi.

Her geçen gün kripto paraları kullanarak yasa dışı işlem yapan kişilere karşı düzenlenen operasyonlar artıyor. Konuya ilişkin en son haber ise ABD’den geldi.

FBI ajanları, federal savcıların verdiği izinle, müşteri gibi davranarak Florida’da bir kişiyi tespit etti. Yakalanan bu kişiyle birlikte 34 milyon dolarlık kripto para ele geçirildi. Kripto paralarla ilgili ise henüz detay verilmedi.

Yakalanan kişi;  yasa dışı birçok mal ve eşyanın yanı sıra aynı zamanda çalınmış olan Netflix, HBO hatta Uber hesap bilgilerini de satmaktaymış. Birçok dark web sitesinde bu tür satışlar yapıldığı yıllardır biliniyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre; Organize Suç ve Uyuşturucuyla Mücadele Görev Gücü’nün (OCDETF) diğer kolluk kuvvetleriyle işbirliğiyle gerçekleştirdiği operasyona “TORnado” adı verilmiş. Ele geçirilen kripto para miktarının da en yüksek meblağlardan biri olduğu belirtiliyor.

Dün de Alman otoritelerin yaptığı operasyon sonucunda Rusça dilinde hizmet veren ve daha çok Rusya bağlantılı Kafkas ve Orta Asya ülkelerinden müşteri çeken bir dark web sitesi de çökertilmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish