İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA); kripto para yatırımı yapan kişilerin sayısının ciddi bir şekilde arttığını açıkladı.

Araştırmaya göre geçtiğimiz yıldan bu güne İngiltere’de yaşayan 2.3 milyon yetişkinin 1,9 milyondan fazlası kripto paraya yatırım yapıyor. Bununla birlikte kripto para farkındalığı ciddi artış gösteriyor. Buna göre geçen yılki farkındalık oranı %73 iken, bu yıl %78’e yükselmiş durumda.

FCA ayrıca, yatırımcıların yarısından fazlasının olumlu deneyimlerinin olduklarını ve tekrar yatırım yapacaklarını söylediklerini açıkladı. Bu durumu Bitcoin ve diğer kripto paraların son 1 sene içerisindeki performansını etkilediği belirtildi. Araştırmaya katılım gösterenlerin %71’i, listede yer alan kripto para biriminin tanımını bildiklerini de açıkladı. Fakat FCA yine de endişelerini dile getirerek; “Birçok kripto para projesinin düzenlenmemiş olduğunu ve yatırımcıların bir şeyler ters gittiğinde; etkilenen kişilerin destek almak için Finansal Ombudsman Hizmetine (FSCS) erişiminin olası olmadığını” belirtti.

FCA’nın Tüketiciler ve Rekabet Direktörü Sheldon Mills; “Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparlarsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.” açıklamasında bulundu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish