Son zamanlarda kripto paralara olan ilginin artmasıyla regülatörlerin de dikkatini çekti. Kripto paralara ilişkin son uyarı ise İngiliz regülasyon kurumu FCA’in başkanı Charles Randell’dan geldi.

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından küçük yatırımcıları kripto paralara karşı uyaran açıklama yapılmıştı. Şimdi ise Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA) başkanı Charles Randell, uyarıda bulundu. Randell, token çıkaran şirketlerin, sürekli olarak kontrol edilmesi gerektiğini ve sosyal medya reklamlarının denetleme altında olması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Cambridge Sempozyumu’nda konuşan FCA başkanı; ihraç eden şirketlerin daha sıkı kontrol altında olmasının önemine ve internet sitelerindeki reklam kampanyalarına değindi. Öte yandan Randell iyi bir finansal regülasyon inovasyonunu destekleyeceğini şu sözlerle ifade etti; “Etkili bir regülasyon sistemi için uluslararası iş birliği ve bazı standartlar gereklidir. Bunlar olmazsa, dış müdahaleye açık olan yatırımcıları korumamız mümkün olmaz. Spekülatif varlıklar karşısında birçok kez uyarılarda bulunduk. Ayrıca bu varlıklar, token’lar ya da kripto paralar bizim tarafımızdan regüle edilmiyor. Bu token’ları çıkaranların sıklıkla regüle edildiği bir sistem olmalıdır.”

Randell, kripto paraların sosyal medya kanallarında öne çıkarılması ve reklamlarının yapılmasıyla ilgili Kim Kardashian’ı örnek verdi. İngiliz regülasyon kurumu FCA’in başkanı; “Bu konu beni Kim Kardashian’a getiriyor. 250 milyonluk Instagram takipçi kitlesine, Ethereum Max Topluluğu’na girip bu token’ı almalarını söylemesi bence, tarihin en büyük kitle erişimi sağlanan finans reklamı olabilir. Ona bu soru sorulduğunda Instagram kurallarınca bunun bir reklam olduğunu söyledi. Ancak Ethereum Max’ın, Ethereum ile karıştırılmaması gerektiğini söylemedi. O token, kripto para borsalarını dolduran yüzlerce token’dan sadece bir tanesiydi. Tabii ki ‘bu token bir dolandırıcılıktır’ diyemem. Özellikle sosyal medya ünlüleri düzenli olarak dolandırıcılardan ödeme alıyorlar. Spekülasyona dayalı şekilde ‘pump ve dump’ hareketleri yapılıyor. Bazılarının hiç varolmayan coin’lerin bile reklamını yaptığını gördüm” dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish