Fed Başkanı Jerome Powell; temmuz ayında yaptığı açıklamayı netleştirdi. Kripto para kullanımını yasaklamak gibi niyetlerinin olmadığını söyledi.

Powell, temmuz ayında katıldığı oturumda, dijital merkez bankası parası (CBDC) çalışmaları hakkında konuştu. Bu konuşmasında “Dijital bir ABD para birimi olsaydı sabit koinlere, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmazdı.” ifadeleri dikkat çekti.

Kongre Üyesi Ted Budd, Powell’ın bu ifadeyi netleştirmesini istedi. Powell, kendini yanlış ifade ettiğini; Çin hükümetinin aksine, kripto para kullanımını kısıtlama veya yasaklama niyetlerinin olmadığını belirtti.

Powell, dün Hazine Bakanı Janet Yellen ile birlikte katıldığı Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi oturumunda bu açıklamaları yaptı.

Özellikle sabit koinler hakkında konuşan Fed Başkanı, para piyasası fonlarına ve banka mevduatlarına benzeyen varlıkların; mevcut regülasyon parametresinin dışında kaldıklarını ve regüle edilmelerinin uygun olacağını ifade etti.

Kongre Üyesi Warren Davidson, dijital varlıklarla ilgili yöneltilen bir soruya da Hazine Bakanı Yellen, ABD Vergi Dairesinin (IRS) kripto para vergisi bildirimlerine ilişkin detaylı bir regülasyon hazırladığını açıkladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish