ABD Merkez Bankası (Fed), yeni yayımladığı finansal istikrar raporunda sabit coin’lerin riske meyilli varlıklar olduğunu açıkladı. 9 Mayıs tarihli raporda, “Bazı para piyasası fonları, tahvil fonları ve sabit coin’lerde yapısal zayıflıklar bulunmaktadır” ifadeleri yer aldı. Raporun, algoritmik sabit coin UST’de yaşanan büyük değer kaybıyla aynı gün gelmesi de dikkat çekmekte.

Geçtiğimiz hafta 50 baz puanlık faiz artırımına giderek ABD dolarına olan talebin daha da güçlenmesini sağlayan Fed; son “finansal istikrar raporu”nda sabit coin’lere de değindi.

“Yapısal Zayıflıklar Bulunmaktadır”

Raporda Fed, bazı para piyasaları fonları ve tahvillerle birlikte sabit coin’leri de “finansal sistem içinde bulunan riskler” olarak tanımladı:

“Bazı tipteki para piyasaları fonları ve sabit coin’ler riske meyillilerdir. Yerel bankalarda risk ürünlerini fonlama oranı düşüktür ancak bazı para piyasaları fonları, tahvil fonları ve sabit coin’lerde yapısal zayıflıklar bulunmaktadır.”

Raporla Aynı Sırada Yaşanan UST Kırılımı…

Fed’in bu raporuyla aynı gün yaşanan UST kırılımı da dikkat çekiyor. En büyük algoritmik sabit coin konumunda olan TerraUSD (UST), 1’e 1 şekilde ABD dolarına olan dengesini dün kaybetti.

Terra blok zincirini destekleyen Luna Vakfı da UST’yi desteklemek için daha önceden elinde bulundurduğu Bitcoin‘lerin bir bölümünü sattı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish