Filecoin (FIL) bekleyişi sona erdi. Uzun zamandır beklenen Filecoin ana ağda işlem görmeye başladı. Filecon’nin değeri piyasaya çıktığı andan beri katlanarak artıyor.

2017 yılında gerçekleştirdiği ICO ile 205 milyon dolar kazanç sağlayan Filecoin, uzun zamandır piyasaya yeni bir soluk getirmek için çalışmalarını sürdürüyordu. 

3 yılı aşkın süredir piyasaya çıkması en çok beklenen Filecoin’nin piyasaya sürülme tarihi zaman aldığı için proje yatırımcılarını huzursuz etmeye başlamıştı. Hatta bir grup madenci tarafından çatallanma ile tehdit edilen Dün ağ hayatına giriş yapan FIL hızlıca üst sıralara yerleşti. 

Binance, BKEX, Gate.io, Gemini ve Kraken’ın gibi birçok borsada yerini alan Filecoin, son 24 saatte neredeyse % 105 oranında artış gösterdi. Şu an 63 dolardan işlem gören koinin piyasa değeri 950 milyon dolar civarında. Günlük ticaret hacmi ise 350 milyon doları aştı. Dijital para piyasasında en hacim olarak 27. sırada yerini alan FIL, piyasa hakimiyeti ise % 0,26 seviyelerinde.

Platform, InterPlanetary File System (IPFS) üzerine inşa edildi. Bu platform kullanıcılara ağın yerel para birimi ile kullanılmayan depolama alanını alıp satma imkanı tanıyor. Kullanıcılar, verileri depolamak ya da dağıtabilmek için madenci kiralayabilir veya madenciler onların taleplerini tamamladıkları için ödül kazanabilirler. Operasyonlardan sorumlu yöneticisi Ian Darrow, müşteriler tarafından kullanılabilecek 500 petabayt’tan daha fazla doğrulanmış depolama alanı bulunduğunu açıkladı.

tr_TRTurkish