Finlandiya hükümeti, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya yardım etmek için 47 Milyon Dolar değerinde 1900 Bitcoin sattı.

Finlandiya hükümeti, Perşembe günü gönderilen bir bildiride, yaz boyunca iki broker aracılığıyla 1.889,1 Bitcoin satarak 46,5 milyon euro (47,5 milyon dolar) toplandığını açıkladı. Koinler uyuşturucu baskınlarında ele geçirilmişti. Mahkeme kararları sonrasında koinlere yasal olarak devlet el konmuştu.

2014 yılında el konulan Bitcoin’leri bir müzayedede ilk satan ABD hükümetiydi. İleriki yıllarda diğer ülkelerde de cezai soruşturmalarda ele geçirilen kripto para birimleri satışa çıkarıldı.

Finlandiya hükümeti, Bitcoin satışından 55 milyon euro gelir elde edeceğini tahmin ettiği Mayıs ayında, bu parayı insani yardım ve yeniden inşa yardımı olarak Ukrayna‘ya bağışlanacağını açıkladı.

Fin hissesi, geçen yıl kripto patlamasının zirvesinde yaklaşık 130 milyon dolar değerindeydi. Ancak İskandinav ulusu, satış için hiçbir girişimde bulunmadı. Sanal para biriminin büyük bir kısmına 2018’den önceki baskınlarda el konuldu. Yetkililer koinlerle ne yapacaklarına karar vermek için çok zaman harcadılar.

Hükümet, dijital varlıkların sabit para birimine dönüştürülmesine yardımcı olmakla ilgilenen brokerler için Temmuz 2021’de bir ihale başlattı ve sonunda satışı gerçekleştirmek için Nisan ayında iki şirket seçti. Yetkililer özellikle fonların suçluların eline geçmemesini sağlamaya çalıştılar. Bu yüzden, kara para aklamayla mücadele yasalarına uyan komisyoncularla anlaştılar.

Finlandiya, mahkemenin kararını bekleyen 90 Bitcoin’i ve miktarı açıklanmayan başka kripto para birimini elinde tutuyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish