Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği (FINTR), Türkiye’yi EMEA alanının FinTech merkezi haline getirmek için çalışmalara başladı.

Türkiye FinTech sektöründe ortak kullanılan bir dil oluşturmak gayesi  ile Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği resmi kuruluşunu tamamladı. 16 Nisan’da yayınladıkları basın bülteninde, yurt içinde ve yurt dışında finansal inovasyon ve finansal teknoloji sektörünün gelişmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını dile getirdiler. Yapılan açıklamaya göre bankacılık, sigorta ve diğer finans kollarında ileri teknoloji uygulamaların yaygınlaşması için çalışmalar yapılacak. İstanbul’un finans ve teknolojiler açısından bölgedeki ve dünyadaki rolünü ve konumunu daha güçlü kılmak, İstanbul’u girişimler açısından bir çekim ve buluşma merkezi haline getirmek içinde çalışmalarını yoğun bir şekilde arttıracak.

FINTR Kadın Liderlerin Çalışmaları ve Görüşlerine Emanet

Finans ve teknoloji sektörlerinde çalışan kadın ağırlığının önemini vurgulamak adına FINTR yönetim kurulunun 5 üyesinden 3’ü kadınlardan oluşmaktadır. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını Demet Zübeyiroğlu üstlenirken, KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı ve Şirket  Ortağı Sinem Cantürk dernek başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

Zübeyiroğlu:

“Son 5 yıldır arkadaşlarımızla birlikte hem ulusal hem de uluslararası pek çok fintech şirketi, derneği, uluslararası finans merkezi ve kamu kurum ve kuruluşları ile sektörü nasıl ileri taşıyabiliriz konusunda geniş bir çerçevede iletişimdeydik. Geldiğimiz noktada sektörde kapsayıcı bir dernek yapılanmasının temsil açısından mutlak gerekliliğini gördük ve tüm çalışmalarımızı daha da güçlendireceğimize inandığımız bu değerli adımı attık.”

Ekim 2020’de sektörü bir araya toplaması hedeflenen İstanbul FinTech Week’in de stratejik ortağı olan dernek; İstanbul’u ve Türkiye’yi EMEA bölgesinde (Avrupa-Ortadoğu-Afrika) finans ve teknoloji açısından referans noktası bir lokasyon ve hub olarak ön plana çıkarmayı, İstanbul’u yerli ve yabancı girişimler için çekim merkezine dönüştürerek uluslararası bir inovasyon ekosistemi oluşturmayı planlıyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish