Elon Musk’ın tweet’inden esinlenerek oluşturulan Floki Inu, DeFi projeleri içinde büyük fon kaybı yaşayan son proje oldu. Yaşanan rug pull ile 749 bin dolarlık Ethereum çalındı. 

Tesla CEO’su Elon Musk’ın geçtiğimiz günlerde “Shiba Inu’mun adı Floki olacak” tweet’inden sonra; Floki Inu, Floki Shiba, Baby Floki Inu ve FlokiEverToken gibi token’lar piyasaya sürülmüştü. Ancak bu token’ların ortaya çıkması ve yoğun ilgi görmesi nedeniyle geliştiriciler tarafında bazı sorunlar ortaya çıktı. Projenin Medium hesabında bu sorunlarla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Robin Hood’un tam tersi bir şekilde, proje geliştiricisi token tutanlardan, işlemler üzerinden % 20’lik vergi alıyordu ve fonları kendi cüzdanına çekiyordu. Arz da hızlı şekilde artıyordu”

Daha sonra projenin Twitter hesabından sorunların düzeltildiğine dair bir tweet atıldı;

“Bilmeniz gerekenler bunlar. Raporlarda ve Swap detaylarında şeffaflık… Eski geliştirici hayal gören bir adamdı ve GİTTİ. Hatalı olan her şeyi yeniliyoruz. Hiçbir şey için endişelenmenize gerek yok.”

Bu sorunlar nedeniyle ekip, Floki Inu v2 adında yeni Ethereum kontratı oluşturdu. Tam da Hodler’ların token’larını buraya taşıdığı sırada soygun gerçekleşti ve fonlar çekildi. Yaklaşık 749 bin dolar değerindeki 236 Ethereum, projenin likidite havuzuna çekildi. Havuzda sadece 800 dolarlık, 0.25 ETH bırakıldı. Çekilen fonların Ethereum karıştırma hizmeti veren Tornado Cash’e gönderildi. Böylelikle gizliliği koruyarak takibi imkansız hale getirildi.

Floki Inu Vurgunu Hakkında Konuşmalar Sosyal Medyaya Düştü

Ekran görüntüleri alınmış bazı konuşmalar sosyal medyaya düştü. “Uniswap Detective” ve “Marvin” adlı kişilerin, fonları çekmeden önce insanları nasıl dolandıracaklarına dair konuşmalarında şu ifadeler yer alıyordu:

“Marvin: Sadece çalışıyormuş gibi yapacağız. Petabyte, dandik bir web sayfası yapacak ve bunu açıklayacak. Daha sonra B, V2 başlangıcını paylaşır. Böylece Twitter üzerinden her şey yasal gözükür. Bizimde denetimler, pazarlama gibi işlerle uğraştığımızı gösteririz. Bu bizim için bedava nakit, enayilerin parasını böylece alacağız. Ayı piyasasından daha fazla etkilenmeye gerek yok.

Uniswap Detective: Evet çok kolay olacak. Haha enayiler! Bu insanlar kendilerini iyi hissederlerse her şeyin yasal olduğunu düşünürler. Çok zamanımız yok, bu yüzden biraz stresli olacak.

Marvin: Fonları çekince, tornado cash’e gönderin. Sonra fonları ayırırız. Başka kimsenin gelmesine de izin vermeyin.”

Twitter’da 47 bin takipçisi olan Uniswap Detective adlı kişi kendisine tuzak kurulduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Daha önce çalıştığım geliştirici, FLOKI V2 LP fonlarını boşalttı. Çok özür dilerim. Ben projeye yardım ettiğimi sanıyordum. Çok büyük hayallerim vardı. Sosyal medyadaki konuşmalar sahte. Beni günah keçisi yapmak istiyorlar. Benim mesajlarım gerçek ama kendi mesajlarını sildiklerinde sadece benimkiler kalmış. Mesajlar birbiriyle uyuşmuyor, lütfen dikkatli bakın…”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish