Forbes, kripto para endüstrisinin dolar milyarderi yöneticilerini sıraladı. Forbes’un yayınladığı milyarderler listesine göre; Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), 65 milyar dolarlık servetiyle kripto para dünyasının en zengin ismi oldu.

Dünyanın en önemli ekonomi dergilerinden biri olan ayrıca bu sene binance borsasından 200 milyon dolar yatırım alan Forbes; en zengin kripto para endüstrisi yöneticilerini sıraladı.

CZ 1. Sırada

Forbes’un sıralamasında beklendiği üzere dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao 1. sırada. “CZ” olarak da bilinen CEO’nun yaklaşık 65 milyar dolarlık serveti bulunmakta. Bu rakam geçen sene 1.9 milyardı. ABD medyasından Wall Street Journal da haberinde;  Binance’in, Coinbase gibi halka arz olması durumunda değerinin 300 milyar doları geçeceğini iddia etmişti. CZ’nin ne kadar kripto parası olduğu ve bunların çeşitliliği bilinmiyor. 

ABD’deki büyüme hamleleriyle göz önünde bulunan FTX borsasının kurucusu ve CEO’su olan 30 yaşındaki Sam Bankman-Fried ise 24 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alıyor. FTX’in teknoloji yöneticisi olan Gary Wang da 5.9 milyar dolar ile en zenginler listesinde yer alıyor.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un servetinin de 6.6 milyar dolar olduğu belirtildi. 3. sırada olan Armstrong, bu sene başında Los Angeles’tan 133 milyon dolarlık bir malikane almıştı. Sıralamada Ripple’ın kurucu ortaklarından Chris Larsen de yer aldı. 2019’da Forbes 400 listesindeki tek kripto-milyarderi olan Larsen’in serveti de 4.2 milyar dolar.

Ripple’ın bir diğer kurucusu olan ancak daha sonra şirketten ayrılarak Stellar’ı kuran Jed McCaleb de sıralamadaki yerini alıyor. Diğer tanınmış zenginler arasında ise; Gemini borsasının sahipleri Winklevoss ikizleri, Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert, MicroStrategy CEO’su michael Saylor ve yatırımcı Tim Draper yer alıyor.

Dünyanın en zengin insanı ise Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk. Geçtiğimiz gün Twitter hissesi satın alan, dün ise yönetim kuruluna gireceği belirtilen Musk’ın 295 milyar dolara yakın bir serveti olduğu belirtiliyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish