Fransa Merkez Bankası, dijital para testleri kapsamında blokzinciri teknolojisini kullanarak bazı tahvil işlemlerini gerçekleştirdi.

Fransa Merkez Bankasının 10 ay süren pilot çalışmasında CBDC tahvil ihracında; repo ve itfa işlemlerinde ne kadar kullanışlı olabileceği değerlendirildi.

Uluslararası takas ve saklama kuruluşu Euroclear’ın öncülüğü ile bir konsorsiyum halinde gerçekleştirilen çalışmaya; BNB Paribas, Crédit Agricole CIB, HSBC ve Société Générale katılım gösterdi.

Konsorsiyumun üyeleri, menkul kıymet tokenı haline getirilmiş devlet tahvilleriyle sağlanan uzmaşma sayesinde Fransa Merkez Bankasının dijital parası ile sağlanacak şekilde işlem yaptı. Financial Times’ın salı günkü haberine göre pilot çalışma kapsamında birincil ve ikincil piyasada yaklaşık olarak 500 işlem emri uygulamaya kondu.

Euroclear’ın gelişim ve inovasyondan sorumlu yöneticisi Isabelle Delorme; “Hep birlikte, bu teknolojinin esas faydalarını ölçmeyi başardık ve CBDC, merkez bankası parasının mutabakatını güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceği sonucuna ulaştık.” şeklinde açıklama yaptı. 

Fransa Merkez Bankası, CBDC farklı kullanım alanlarını değerlendirilmesi için 2020 yılının mart ayında bir program başlattı. Ve bu tarihlerden beri ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli çalışmalar yürüttü.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish