Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Meta’ya satın almayı durdurması amacıyla dava açtığı için Meta, VR uygulama üreticisi Within’i satın alamayabilir.

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi aynı zamanda sanal gerçeklik (VR) alanındaki en büyük oyuncu olan Meta, adından da anlaşılacağı gibi gelecekte metaverse evrenini zorlamak istiyor. Aslında FTC, Meta’nın Within’i satın almasının, onu tamamen kontrol etmeye yönelik başka bir hamle olacağına inanıyor. FTC, “Meta, tüm ‘metaverse’e sahip olma nihai hedefine bir adım daha yakın olabilir.” iddiasında bulunuyor.

FTC, şirketin popüler fitness uygulaması Supernatural’ın arkasındaki VR oyun geliştiricisi Within’i satın aldığını duyurmak istediği için ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde Meta Platformlarına dava açtı.

Quest 2 VR bağlığını üreten Meta, The Information’ı 400 milyon doları aşan bir anlaşmayla geçtiğimiz Ekim ayında satın almayı planladığını açıkladı. Firma, FTC’ye uyum sağlamak için anlaşmanın kapanış tarihini 1 Ağustos’a ötelendiğini belirtti.

Bugün yapılan duyuruda, Meta’nın kendi rakip programını geliştirmek yerine, evrendeki rakip uygulamanın arkasındaki stüdyoyu satın alarak bağımsız stüdyolardan gelen VR fitness rekabetini bastırmaya çalıştığı iddia edildi. Komisyon, anlaşmayı engellemek için dava açılması lehinde oylama yaptı.

Yapılan duyuruda anlaşmanın “gelecekteki inovasyonu ve rekabetçi rekabeti önemsiz hale getireceği” belirtildi. FTC ayrıca, birçok insan tarafından bir fitness uygulaması olarak kullanılan popüler VR oyunu Beat Saber’ın yapımcısı Beat Games’e Meta’nın zaten sahip olduğunu belirtti. Benzer şekilde, her iki stüdyoya da sahip olmanın rekabetçi inovasyonu etkileyeceği iddia edildi.

Metaverse, bazıları tarafından, kullanıcıların avatarlarını kullanarak 3B alanlarda etkileşime gireceği internetin gelecekteki bir evrimi olarak öngörülüyor. Her ne kadar firmanın blok zinciri alanındaki geliştiriciler gibi NFT’ler ve kripto para birimi gibi Web3 teknolojisini kullanıp kullanmayacağı hala belirsiz olsa da Meta bu evreni zorluyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish