NFT’ler konusunda sektörün önemli futbol temelli platformu olan Sorare 680 milyon dolarlık yatırım aldı. Ünlü futbolculardan Gerard Pique ve Antoine Griezmann gibi isimler de yer alıyor. Blokzincir tabanlı futbol fantezi platformuna yapılan yatırıma liderlik eden kuruluş ise, SoftBank oldu. Bu yatırımla Sorare’nin piyasa değeri de 4.3 milyar dolara ulaştı.

Sorare’nin B Serisi fonlama turuna liderlik eden şirket, kripto para ve futbol yatırımcıları olduğu bilinen SoftBank oldu. Japonya merkezli şirketin yanında; Atomico, Bessemer Ventures, D1 Capital, Eurazeo, IVP ve Liontree gibi firmalar da var.

Bu şirketlerin dışında platforma zaten yatırımcı olan Gerard Piqué, Rio Ferdinand ve Antoine Griezmann da fonlama turuna katılan isimlerden oldu. Chelsea forması giyen İspanyol futbolcu Cesar Azpilicueta da bu futbolcuların arasına eklendi. Ayrıca Reddit kurucu ortağı Alex Ohanian da yatırım yapan isimler arasında. Şubat ayında Ohanian, 50 milyon dolarlık A Serisi yatırım fonlama turunda da yer almıştı. 

Futbolcuların her hafta oynadıkları maçlarda gösterdiği performanslar; NFT formundaki kartların değerlenmesini sağlıyor ve yüksek miktarlarda fiyatlara alıcı bulmasına sebep oluyor.

Taraftar token’larının revaçta olduğu için futbol ile kripto paraların her geçen gün iç içe geçtiği bir dönemde, geçtiğimiz hafta La Liga ile anlaşma sağlandı. Ligde forma giyen oyuncuların NFT’lerinin çıkarılıp kulüplere gelir sağlanması konusunda adım atılmış oldu. Ayrıca Sorare platformunda, Fenerbahçe ve Galatasaray oyuncularının da NFT’leri bulunuyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish