Galatasaray Kulübünün Kripto Parası GAL, CoinMarketCap’te Listelenmeye Başladı!

Geçtiğimiz sene Avrupa’nın büyük kulüplerinin de kullandığı Socios.com ile iş birliği yapan Galatasaray, taraftarlarına özel olarak ‘ Galatasaray Fan Token’ adlı bir kripto para çıkarmıştı. Son 24 saatte 400 bin dolara yakın işlem gören dijital para birimi, veri takibi platformlarından CoinMarketCap’te listelenmeye başladı.  Galatasaray kulübü, geçen yılın Eylül ayında yaptığı açıklamada, kulübe ait kripto para birimini piyasaya sunacağını söylemişti. Düşünülen bu plan doğrultusunda Paris-Saint- Germain, Juventus, West Ham United, AS Roma ve Atletico Madrid gibi Avrupa’nın önde gelen futbol kulüplerinin de kullandığı Socios.com ile ortaklık kuran Galatasaray kulübü Türkiye’de bir ilke imza attı. Kulüp taraftarlarına özel olarak çıkarılan  Galatasaray Fan Token (GAL), bugünden itibaren kripto para dünyasının en popüler veri takip platformlarından CoinMarketCap’te GAL için listelenme işlemi başladı. Chiliz & Socios.com CEOS’su ve Kurucusu Alexandre Dreyfus’un kişisel Twitter hesabından verdiği  haberle sarı kırmızı ekibin taraftarlarını heyecanlandırdı.

Toplam arz miktarı 10 milyon birim olan GAL, şu anda 5,4,10 dolarlık (yaklaşık 28,34₺) bir fiyatı var. Bu durumda fiyatın  güncel değerlerle 0,00041788 Bitcoin’e eşit olduğu anlamına geliyor. CoinMarketCap verilerine göre, Galatasaray Fan Token son 24 saatte 344.434 dolar değerinde işlem gördü. GAL token’in bugünden başlayarak dünyanın ilk spor ve eğlence odaklı kripto para borsası Chiliz.net’te de listelenmeye başladı. GAL ile kulüplerine destek olma imkanı yakalayan taraftarlar, Socios.com aracılığıyla yapılacak taraftar oylamalarına katılarak Galatasaray kulübüyle ilgili kararlarda söz sahibi olma imkanı yakalıyorlar.

Socios.com üyesi bir taraftar çok fazla token sahibi olursa, kulübün oylamaya sunduğu konularda taraftarın yönlendirici etkisi o kadar fazla etkili olacak.  Ayrıca taraftarlar, uygulama sayesinde kulüple ne kadar çok etkileşime girerse, düzenlenecek yarışmalarda ödül kazanarak özel hak ve ayrıcalıklardan faydalanma ihtimali de o kadar artış sağlayacak.

tr_TRTurkish