Galaxy Digital, doğrudan Bitcoin (BTC) yatırımı yapmayıp Bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapacak bir borsa yatırım fonu kurmak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) başvuruda bulundu. 

  • Galaxy Bitcoin Strategy ETF adlı borsa yatırım fonu; Bitcoin vadeli işlemlerine ve bunları baz alan daha farklı enstrümanlara yatırım yapacak şekilde tasarlandı.
  • Onaylandığı taktirde Kanada’da listelenmiş borsa yatırım fonlarına ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonuna (CFTC) kayıtlı borsalarda yer alan; standardize edilmiş ve nakit uzlaşmalı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapılabilecek.

  • Yatırımların fonu, Cayman Adalarındaki bir alt kuruluş aracılığıyla yapılması planlanıyor. Galaxy Bitcoin Strategy ETF’te doğrudan Bitcoin’e yer verilmeyecek.
  • Galaxy Digital’ın tasarladığı borsa yatırım fonu, Bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapacak olması bakımından geçtiğimiz haftalarda; VanEck ve Invesco gibi kuruluşların hakkında başvuruda bulunduğu ETF’lere benziyor.
  • SEC Başkanı Gary Gensler, Yatırım Şirketleri Yasası uyarınca yapılan bu başvuruların yatırımcılara koruma sağlayabileceğini belirtmiş; bilhassa CME’deki Bitcoin vadeli sözleşmelerinin ötesine geçmeyecek ETF’ler için yapılacak başvuruları merakla beklediğini söylemişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish