2020 yılında yaşanan en büyük dolandırıcılık olayı; Güney Afrika borsası Mirror Trading International (MTI) soruşturmasına FBI da dahil oldu.

Borsanın iflas işlerinden sorumlu olan yöneticileri; FBI’ın olduğu bir grup uluslararası kanun gücüyle çeşitli toplantılar yaptı. Söz konusu mütevelli heyetinden yapılan açıklama ise şu şekilde; “Bazı ABD’li ve yerel kullanıcıların uğradığı zararları azaltmak amacıyla FBI da, Mirror Trading International mütevelli heyetiyle güçlerini birleştirmiştir”

Daha önce yöneticiler binden fazla BTC’yi yeniden elde etmeyi başarmışlardı. MTI’nin iflastan sorumlu olan heyeti de 8 bin BTC’nin izini bulmuştu. Güney Afrika son 1 yılda çok fazla kripto para dolandırıcılıkları yaşadı. Ayrıca MTI’nin yanında iki kardeşin kurduğu Africrypt adlı borsanın da içi yine bu kardeşler tarafından boşaltılmış. Bu kardeşler 69 bin BTC çalmayı başarmış ve halen bulunamadılar. 

MTI borsasının başında olan Johann Steynberg’in, nerede olduğu hala bilinmiyor. Sadece Brezilya’ya gittiğine yönelik bir uçak bileti bulundu. Bu konuda da hala kesinlik yok. Çünkü ülkeyi terk ettiğine dair bir görüntü kaydı bulunamadı. Kasım ayında 260 bin üyesi olduğunu belirten MTI borsası; günde % 0.5, yılda ise % 180 faiz veren bir algoritma geliştirdiğini açıklamıştı. Güney Afrika’nın mâli regülatörü de borsayı ponzi organizasyonu olarak sıfatlandırdı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish