Chainalysis son verilerine göre, genç cüzdanlardaki Bitcoin sayısı 2018 yılından beri neredeyse ikiye katlanarak 2 milyon 25 bin 467’ye çıktı.

Yapılan son araştırmalara göre, Bitcoin piyasası hızlı bir şekilde yatırımcı kazanıyor. Böylece Bitcoin fiyatlarının yukarı yönlü baskılandığını gösteriyor. Amerika merkezli blockchain analiz şirketi olan Chainalysis’in yayınladığı verilere göre, 1-3 aylık genç yatırımcı cüzdan sayısı 2 milyon 25 bin 467’e yükseldiği belirtiliyor. 2018 yılının Şubat ayından beri görülen en yüksek seviye ve 6 ay önceki verilerin neredeyse 2 katı olduğu söyleniyor.

Chainalysis

Yeni Yatırımcıların Odağı Bitcoin!

Verilere bakıldığında bu hızlı büyümenin ilk ayları çok daha düz ilerlerken koronavirüs salgını sebebiyle Mart ayında hızlı bir yükselişe geçiyor. Chainalysis ekonomisti Philip Gradwell bu durumu şöyle değerlendirdi: “Görünüşe göre piyasaya yeni insanlar giriyor ve bu kişiler Bitcoin alıp, gelecek yatırımı adına cüzdanlarında saklıyor.”  12 Mart tarihinde yaşanan yüzde 40’lık düşüşü fırsata çeviren yatırımcılar, bir Bitcoin 9 bin 188 dolardan 3 bin 782,13 dolar civara düşünce yatırımcılar bu fiyatlarda BTC almak için adeta tüm paralarını Bitcoin’e yatırdıkları söylendi. Ayrıca Bitcon’in yaklaşık 5 ay içinde değeri tekrar artarak 12 bin 400 dolara yükseldi. Philip Gradwell, “Veriler Bitcoin için alım baskısının yükseldiğini gösteriyor ve uzun dönem için alımlar arttıkça arz müsaitliği de gittikçe azalıyor.” diye açıklamada bulundu.

Yılın başından beri yapılan analizlere göre en büyük kripto para %52 oranında yükseliş yaşadı. Fakat 2017 yılının verileriyle karşılaştırıldığında oranın yaklaşık yarı yarıya düşmüş olarak gözükmektedir.

2017’de Cüzdan Artışı Rekor Kırdı

Hatırlanacağı üzere, genç cüzdan sayısı BTC’nin 2 bin dolardan 20 bin dolara fırladığı 2017 senesinde 791 binden 2 milyona çıkmıştı. Şubat 2018’de ise ciddi bir düşüşle fiyat 6 bin dolara kadar gerilemesine rağmen yatırımcı ilgisi üst seviyede kalmıştı.

tr_TRTurkish