4 Önemli Detay!

Yeni rapor açıklandı ve rapora göre kripto para piyasaları geleneksel piyasalara göre ufak kalsa da gelecek 5 yıl içerisinde mevcut geleneksel piyasaları aşabilecek durumda. Boston merkezli bir kripto para birimi veri ve altyapı girişimi olan Coin Metrics, bugün Bitcoin’in ticaret hacimlerinin ayrıntılarıyla ilgili detaylı bilgiler verdi. Ticaret hacminin değerlendirilmesi işlemi kolaylıkla yapılan bir işlem değildir. Farklı biçimde hesaplama metodolojileri farklı sonuçlara yol açabilmekte. Rapor, Bitcoin ticaretinin çoğunun nerede bulunduğuna dair çok sayıda farklı bakış açısı sunarak benzersiz bir fikir ortaya koymakta.

Spot Piyasasında Bitcoin Ticareti

Rapora göre Bitcoin’in günlük işlem hacmi, ABD spot piyasalarında ABD dolarıyla işlem yapan piyasalara bakıldığında yaklaşık olarak 0,5 milyar dolar seviyelerinde yer alıyor. ABD’de faaliyette olan çok sayıda kripto borsası bulunsa bile Coin Metrics’in verilerine göre Bitcoin ticaretinin genelinin sadece dört büyük platform olan Coinbase, Bitstamp, Bitfinex ve Kraken gibi borsalarda gerçekleştiği biliniyor.

Ticaret Hacmi Türlerini Karşılaştırma

Dünya genelinde fiyat piyasaları dikkate alındığında, Bitcoin’in gün içerisindeki işlem hacmi ek olarak 0,7 milyar dolar ekleme yaparak toplam 1,2 milyar dolara ulaşıyor.

Coin Metrics, Japon Yeni, Euro, Kore Wonu ve İngiliz Sterlini’nin ABD Doları’ndan sonra Bitcoin ticareti için kullanılan en yaygın fiyat para birimleri olduğunu belirtti.

Sabitkoin Piyasalarına Bakmak

Ayrıca bu rakamlara stabilcoinler de eklenirse fiyat para birimleri Bitcoin’in ticaret hacminin sadece üçte birini oluştururlar. Raporda, “Stabilcoinler içinde kote edilen piyasalar da dahil olmak üzere, günlük işlem hacmini, düzenleyici bir gri bölgede faaliyet gösteren bir stabilcoin olan Tether’den dolayı 3.5 milyar dolara önemli ölçüde artırıyor” deniliyor.

Diğer stablecoinler, Tether ile karşılaştırıldığında önemsiz hacimlere sahip.

Coin Metrics, yatırımcıların  yüksek likidite ve ticaret faaliyetlerine erişimin bu stablecoin ile bağlantılı tüm risk ihtimallerine değip değmeyeceğine büyük bir özen göstererek, dikkatli bir şekilde karar vermeleri gerektiğini önerdi. Ayrıca uzmanlar, USD Coin, Paxos Standard ya da TruedUSD gibi düzenleyiciyle uyumlu stablecoinlerin “Tether ile karşılaştırıldığında önemsiz hacimlere sahip olduklarını” dile getirdiler.

Sürekli Vadeli Sözleşmeler

Bitcoin türev piyasaları, tüm spot piyasaların toplamından birkaç kat daha büyük durumda. Örnek vermek gerekirse; Binance ve Huobi tek başına yaklaşık olarak 2,6 milyar dolar ve 2,5 milyar dolarlık Bitcoin günlük işlem hacminden sorumludur.

Sonuç olarak, Bitcoin’in küresel hacmi geleneksel piyasaların sadece bir kısmına denk geliyor. Coin Metrics, “Günlük işlem hacmi sadece 4,1 milyar dolar olan Bitcoin’in spot piyasaları, ABD hisse senedi piyasaları, ABD tahvil piyasaları ve küresel döviz piyasalarıyla karşılaştırıldığında hala çok küçük” olduğu vurgusu yapılıyor.

Örneğin, ABD hisse senedi ve tahvil piyasaları sırasıyla 446 milyar dolar ve 893 milyar dolarlık hacme sahipken, küresel döviz piyasalarının günlük hacimleri 1.987 milyar dolara ulaşıyor. Analistler, Bitcoin’in hala çok geniş bir varlık sınıfı olduğunu söylüyorlar. Bitcoin’in tarihsel büyüme oranlarını dikkate alarak, kripto para biriminin dört seneden az bir zamanda tüm ABD hisse senetlerinin günlük hacmini aşabileceğini ve beş yıldan az bir sürede tahvil piyasalarını geçebileceğini dile getiriyorlar.

Leave a comment

tr_TRTurkish