Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın potansiyel etkilerini gündeme getirdi.

Sundar Pichai, toplumu yapay zeka konusunda dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

CBS’nin “60 Minutes” programında konuşan Pichai, her firmanın tüm ürününün yapay zeka gelişiminden etkileneceğine dikkat çekerek, toplumun piyasaya sürülen yeni teknolojilere hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı.

Google’ın birkaç AGI projesi üzerinde uğraştığını açıklayan Pichai, bu konu hakkında detaylara yer vermek istemediğini çünkü bu konunun rahatsız edici olabileceğini dile getirdi. 

İnsanları işsiz bırakılabilir

Bu duruma hazırlıklı olmamız gerektiğini vurgulayan Pichai, bazı meslek gruplarının bundan daha fazla etkilenebileceğine dikkat çekti. Google CEO’su, yapay zeka teknolojisinden yazarların, muhasebecilerin, mimarların ve ironik bir biçimde yazılım mühendislerinin de etkisi altına alacak.

“Bu durum, şirketteki her ürünü etkileyecek. Örneğin bir radyolog olabilirsiniz. Bundan 5-10 yıl sonra yanınızda bir yapay zeka çalışanı olacak. Örneğin yüz tane vaka içinden bakman gereken en önemli şeyler bunlar diyerek seni uyarabilir”

Pichai, yapay zekaya ilişkin dezenformasyon konusunda da uyardı. Sahte haberlerin ölçeğinin çok daha fazla artabileceğini dile getiren Google CEO’su, bunun büyük zarara yol açabileceğine inanıyor.

Bildiğimiz üzere Google, AGI sohbet robotu Bard’ı deneysel bir ürün olarak geçtiğimiz ay halka duyurmuştu. Benzer bir şekilde Microsoft da arama motoru Bing’in GPT teknolojisi içereceğini duyurdu.

Yapay zekaya ilişkin gelişmeler olması, bir takım kaygıları da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz ay Elon Musk, Steve Wozniak gibi ünlü isimler, OpenAI’nin yeni deneylerine derhal ara verilmesi çağrısı yaptılar. Bildiriye 20 binin üzerinde kişi imza attı. 

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish