Google Cloud dün yeni bir hizmete başlayacağını duyurdu. Bununla birlikte kötü amaçlı kripto para madenciliği yazılımların önüne geçilmesi planlanıyor.

Google Cloud’un Güvenlik Komuta Merkezi Ekibi, kripto para madenciliği yapmak amacıyla GPU gücü çalan hacker’lara karşı kullanıcılarını koruyan bir yazılım geliştirdi.

Google Cloud resmi sitesinden konuya ilişkin açıklama yaptı. Paylaşılan bilgiye göre; Güvenlik Komut Merkezi (SCC) alanında Sanal Makine Tehdidi Algılama (VMTD) sürümünü başlatacak. Bilgi işlem motorlarını taramanın hızlı bir şekli olan VMTD’nin işlevi; sanal cihaz kullanarak kötü amaçlı kripto para madenciliği yazılımlarını algılayabilmesi. WMTD’nin önümüzdeki aylarda Google Cloud ile entegre olması bekleniyor.

2021 kasım ayında, Google Cloud ile ilgili hack olaylarının %86’sının kripto para madenciliği ile ilgili olduğu açıklanmıştı. Google ise o dönemde yaptığı açıklamada; hacker’ların kripto para madenciliği yapmak için GPU çalmaya başlayabileceğini söylemişti.

Geliştirme ekibi VMTD’nin kripto para madenciliği korumasının yanında, kullanıcıları veri hırsızlığına ve fidye yazılımlara karşı koruyacağını belirtti.

Fidye yazılım saldırıları 2021 yılının nisan ayında en yüksek seviyesindeydi. Bazı uzmanlara göre kripto para piyasasının yükselmesiyle saldırılar aynı oranda atıyor veya azalıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish