Grayscale Investments ve New York Menkul Kıymet Borsası, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) borsa yatırım fonuna dönüştürmek için başvuruda bulundu.

NYSE Arca, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC)’ın 19b-4 formunda; Grayscale’in Bitcoin spot borsa yatırım fonunu listeleme talep etti.

SEC, Grayscale’in başvurusuna yeşil ışık yaktığı gün ile ProShares’in Bitcoin Strategy ETF (BITO) borsada işlem görmeye başlayacağı gün aynı güne denk geliyor.

ProShares’in borsa yatırım fonu doğrudan Bitcoin’e değil Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapılacak. Ayrıca Grayscale spot Bitcoin’e yer verilecek bir fon kurmayı hedefliyor.

Grayscale’in ETF’lerden sorumlu yöneticisi Dave LaValle; “Eğer regülatörler, belli bir varlığa dayalı vadeli işlem sözleşmelerine yer verilecek bir borsa yatırım fonunda sorun görmüyorsa aynı varlığın spot fiyatını yansıtan bir borsa yatırım fonunda da sorun görülmemeli diye düşünüyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Toplamda yönetimi altında 53.5 milyar dolarlık dijital varlık bulunduran Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein; bu gelişmeyi Grayscale’in yatırımcıları ve sektördeki ortakları için bir dönüm noktası olarak yorumladı.

SEC’nin karar aşaması ise Grayscale’in başvurunun yapıldığı tarih itibarıyla başladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish