Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, geçtiğimiz günlerde kripto dünyasında ayı piyasasının sonunu öngören bir rapor yayınladı. Grayscale, mevcut kripto durumunu geçmişteki ayı piyasalarıyla karşılaştırdı. Varlık yöneticisine göre, ayı piyasası 8 ay daha sürebilir.

Grayscale, ayı ve boğa dönemlerinin tıpkı geleneksel borsalar gibi kripto dünyasında da döngüsel olduğunu belirtiyor. Grayscale Investments‘a göre, kripto piyasasının ayı döngüsü dört yıl sürüyor. Varlık yöneticisi bunu, Bitcoin’in gerçekleşen fiyatını şu anda dolaşımdaki Bitcoin sayısına bölerek elde etti.

Grayscale, BTC’nin gerçekleşen fiyatının 13 Haziran 2022’de spot fiyatının altına düştüğünü ve ayı piyasasının başladığının sinyalini verdiğini söyledi. Şirket, bunun yatırımcılar için en iyi satın alma fırsatı olabileceğini belirtiyor. Tarihsel eğilimlere göre bu durum, uzun vadeli yatırımcılar için birikim dönemi anlamına geliyor.

Dijital varlık yöneticisi yaptığı açıklamada, “2020 döngüsünün, önceki döngülerdeki keskin yükseliş ve düşüşün aksine, iki uzun süreli tepe noktası ile ATH aralığında daha uzun bir koşuya sahip olduğu görülüyor. Bu durum, önceki döngülerde mevcut olmayan kripto pazarının artan olgunluğundan kaynaklanıyor olabilir.” dedi.

Son zamanlarda başarısız olan birkaç kripto projesi gördük. Bunun en son örneği Terra ekosisteminin çöküşü oldu. Bu merkezi olmayan finans (DeFi) projesinin çöküşü, bir hafta içinde 40 milyar dolardan fazla yatırımcının parasını buharlaştırdı.

Başarısız Kripto Projeleri Büyük Endişe Gerektirmiyor

Ancak, Grayscale Investments, son zamanlardaki çöküşlere ve fiyat düşüşlerine rağmen sektörün güçlü kaldığını belirtti. Grayscale, başarısız kripto projelerinin Bitcoin (BTC) ve genel pazarın büyüme yörüngesini etkilemediğini söyledi. Ayrıca şirket, Bitcoin ağının sağlam kaldığını ve tasarlandığı gibi çalıştığını da ekledi.

Grayscale ayrıca, son pazar çöküşünün endüstri için ölümcül olmayacağından da bahsetti. Başka bir büyüme fırsatı sağlanabileceğini söyleyen Araştırma Görevlisi Michael Zhao ve Araştırma Analisti Matt Maximo, “Bu pazar döngüsü, bize şimdiden zorlu testlerden geçmiş DeFi ve altyapı protokollerini, ölçeklendirme çözümlerindeki yenilikleri, büyüyen bir meta veri tabanı endüstrisini ve daha fazlasını sağladı. Fiyat düşüşlerine, tasfiyelere ve oynaklığa rağmen, kripto endüstrisi mümkün olan sınırlarını zorlayarak yenilik yapmaya devam ediyor.” dedi.

Grayscale, GBTC ürününü spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmek için çok uğraşıyor. Ancak, SEC, Grayscale’in menkul kıymetler düzenleyicisine karşı yasal işlem başlatmasının ardından spot Bitcoin ETF teklifini reddetti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish