Kripto para sahibi Güney Afrikalı sayısı gün geçtikçe artıyor. 

Günay Afrika’da Ekim ayında %10.3 olan kripto para yatırımı oranı, Aralık ayına gelindiğinde %11.3’e yükseldi. Yapılan bir anketten elde edilen verilere göre Güney Afrika, katılan 27 ülke arasında 21. sırada yer alıyor. Güney Afrika, ABD’deki %10.5 ve İsveç’teki %9.8 oranlarını geçti.

Anket’ten alınan verilere göre; Güney Afrika’da kripto para sahiplerinin %56’sından fazlası Bitcoin’e yatırım yaptı. Bitcoin sahipliği incelendiğinde Güney Afrika 27 ülke arasında 2. sırada yer alıyor. Diğer kripto para kullanım ve yatırım oranlarında da üst sıraları zorladıkları görülüyor.

Bölgede Bitcoin sahibi yatırımcı sayısında fazlalık olsa da bu oranda düşüş yaşandı. Finder anket raporunda BTC sahipleri ekim ayında %73.5 iken aralık ayında bu oran %56’ya düşmüş.

Anketten alınan verilere göre Güney Afrika bölgesindeki Ethereum sahiplerinin oranı, %31.5. Böylece bölgede Bitcoin’den sonraki en çok alınan ve yatırımı yapılan kripto para Ethereum oluyor. Dünya ortalaması olan %24.4’ün üstünde olan bu oran, Güney Afrika’yı Ethereum sahibi en yüksek 8. ülke yapıyor.

Sonuçlarda kripto para sahibi olduğunu söyleyenlerin %62’sinin erkek, %38’inin ise kadın olduğu görülüyor. 18 ila 34 yaş arasındaki Güney Afrikalıların %48.7’sinin kripto para sahibi olduğu da anket sonuçlarından biri. Bu rakam, 35 ila 54 yaş arasında Güney Afrikalı kripto para yatırımcılarından yüzde 16 daha yüksek.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

Leave a comment

tr_TRTurkish