Kripto paraları engelleyen ülkelerden birisi de Güney Afrika oldu. Kripto paraları regüle etmek için mâli birim kuran Güney Afrika, bazı bankaların uluslararası borsalarda alım işlemlerine engel oldu.

Birçok ülke gibi Güney Afrika’da kendi dijital parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Güney Afrika’nın kendi kripto paralarını regüle etmek istediği için kripto para alım işlemlerine engel olduğunu belirtti. Bazı bankalar müşterilerinin kredi kartı ve debit kart ile kripto para almasına izin vermemeye başladı. Örneğin Absa bankası kartı ile Binance üzerinden kripto para almak isteyen müşteriler hata kodu alıyor. Tüm bu sorunlara sebep olarak, Güney Afrika Merkez Bankası’nın regülasyon kurallarının engel olduğunu söyledi. 

Güney Afrika Merkez Bankası’nın resmi web sitesinde regülasyonlar; kripto varlık almak için sınır ötesi ödeme yapılmasına engel oluyor. Hatta dış ülke borsalarında işlem yapılmasına izin vermiyor. Mali Denetim Departmanı’nında bu işlemleri onaylamaz yazıyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Finansal Sektör Yürütme Otoritesi, kripto varlıkları kademeli şekilde regüle edeceğini açıklamıştı.

Devletlerarası Fintech Çalışma Grubu’nun yayımladığı bir yazıda; kripto varlık hizmet sağlayıcılarına kara para aklama karşıtı kurallar getirilmesini ve sınır ötesi finansal akışların izlenmesini tavsiye etmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish