Yerel haber organlarına göre Güney Kore Merkez Bankası; dijital merkez bankası parası (CBDC) için başlattığı pilot çalışmada Ground X’in ve Samsung ile çalışmaya başladı.

Aktarılanlara haberine göre Güney Kore Merkez Bankası Kakao’ya bağlı Ground X; bu ay itibarıyla başlatmış olduğu tam ölçekli simülasyon çalışmasına Samsung Electronics de katılacak. CBDC üretimini haziran 2022 tarihine kadar sürmesi bekleniliyor. Bu süreçte CBDC’nin üretimine, dağıtımına ve uluslararası para transferlerindeki kullanımına ilişkin testler yapılacak.

Samsung’un bu çalışma sırasında dijital merkez bankası parasını Galaxy model telefonlara entegre etmesi; ve bu dijital paranın internet bağlantısı yokken bile kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili testler yapması bekleniyor.

Samsung yöneticisine atfedilen açıklamada ise şu şekilde; “Samsung’un odaklanacağı iki ana nokta; mobil telefonlarda internet yokken bile bu dijital parayla ödeme yapılıp yapılamayacağı; ve bu CBDC’yle daha farklı mobil telefonlara veya (mevcut telefona) bağlanmış banka hesaplarına para gönderilip gönderilemeyeceği olacak.” 

Bu projede Ground X’in Ethereum teknolojisine dayanarak geliştirdiği Klaytn blokzinciri platformu kullanılacak. Güney Kore Merkez Bankası Başkanı böyle bir projenin üretilebilmesinin en az iki-üç seneyi bulabileceğini açıkladı. Ancak CBDC’nin hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunda kesin bir karar alınmadı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish