Güney Kore merkezli kripto yatırım şirketi olan Hashed hakkında Seul vergi soruşturması başlatıldı.

Hashed’in soruşturmasını yürüten, Seul Bölgesel Vergi Dairesi 4. araştırma Bürosu vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık davalarıyla ilgileniyor. En bilinen Güney Kore’nin yatırım şirketlerinden Hashed’in portföyünde; Axie Infinity, The Sandbox, Terra ve Luna gibi projeleri yer alıyor.

Yatırım şirketi Hashed, geçen aralık ayında 120 milyon dolara ek olarak; Web 3 projeleri için geçtiğimiz haftalarda 200 milyon dolarlık bir fon topladığını açıklamıştı. Güney Kore ise geçtiğimiz günlerde kripto varlıklar üzerinde yeni bir sermaye kazancı vergisini bir yıl ertelemeye karar verdi.

Güney Kore’de Kripto Para Vergi Kanunu Erteleniyor

En sert kripto para regülasyonlarının uygulandığı ülkelerden biri olan G.Kore, yeni kuralları 20 Eylül’den itibaren borsalara zorunlu kılmıştı. Konuyla ilgili kanun tasarısı kabul edilirken kripto para kazanç vergisi 1 yıl ertelenebilir. Bu durumda tasarı yasalaştırıldığı taktirde %20’lik vergi 2022 değil, Ocak 2023’ten itibaren alınmaya başlanacak.

G.Kore maliye bakanı, kripto paralardan vergi alınması için tasarlanan kanunun; uygulanması için bir sene uzatılması konusunda için yapılan talepleri için bir kanun tasarlandığını açıkladı. Söz konusu kanun mecliste de kabul edilirse; kripto para işlemlerinden elde edilen sermaye kazancı vergisi 1 yıl sonra alınmaya başlayacak. Yerel haber organlarına göre bazı milletvekilleri, vergi kanununa karşı çıktıkları yazıldı. Özellikle kriptopara tanımının yapılmadan böyle bir uygulamaya geçilmesini istemedikleri belirtildi. Yazının devamını okumak için tıklayınız…

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish