Güney Kore kripto paralar konusunda uyguladığı sert regülasyonlarla biliniyordu. Dün yapılan seçimde, muhafazakar parti adayı olan Yoon Suk-Yeol, şu an yönetimdeki liberal partinin adayı Lee Jae-myung’u az farkla geçerek seçimi kazandı. Suk-Yeol’ün vaatleri arasında kripto paralar konusunda regülasyonları kaldırmak da yer alıyordu.

Muhafazakar parti adayı Yoon Suk-Yeol, yüzde 1’lik farkla, şu an iktidarda olan liberal parti adayı Lee Jae-myung’u devirmeyi başardı. Seçimin Güney Kore tarihinin en yakın oranlı mücadelelerinden biri olduğu belirtildi. Ayrıca  iki aday da seçime kadar olan süreçte gençlerin oyunu alabilmek için kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulunuyordu.

Yoon Suk-Yeol, seçim kampanyası esnasında  kripto para endüstrisindeki birçok regülasyon ve kısıtlamayı kaldıracağını söylemişti. Suk-Seol bir konuşmasında ise regülasyonlar için “Sanal varlık piyasasının sınırsız potansiyelinden faydalanmak için mantıksız ve gerçeklikten uzak regülasyonları kaldıracağız” ifadesini kullanmıştı.

Konuşmalarında kripto paralarla ilgili detaylara da değinen Suk-Yeol; bir konuşmasında kripto ‘unicorn’larını da ülkeye çekmek için gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtmişti.

Suk-Yeol, konuşmalarında kripto para dolandırıcılığının da üzerinde durmuştu. Yeni başkan, bu tür dolandırıcılıklarla yakından ilgileneceğinin de sözünü vermişti.

Başkan Lee de Olumlu Yaklaşıyordu

Bilindiği üzere Güney Kore’de çok büyük bir oyun endüstrisi bulunuyor.Bu oyun şirketleri son dönemde play-to-earn tarzı oyunlara ve NFT’lere de büyük yatırımlar yapıyorlardı. Seçimi kaybeden başkan adayı Lee Jae-myung, seçim konuşmalarında daha çok bu konulara değinmişti. 

Jae-myung, ülkeyi bir kripto para merkezi yapma sözü vererek seçim kampanyası için bir metaverse ekibi kurmuştu. Kendi NFT’lerini de çıkaran bakan adayı Jae-myung kampanyası için kripto para bağışı da kabul ediyordu.

Ancak Güney Kore meclisinde şu anda 14 adet kripto para odaklı yasa tasarısının olduğu ve bunlarla ilgili hiçbir gelişme kaydedilemediği de belirtildi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish