Son günlerde Çin hükümetinin kripto paralar konusunda sert yaptırımlar uygulaması nedeniyle Güney Kore’deki bankalar çekimser kalıyor. Artık kripto para borsaları ile anlaşma konusunda çekimser duruyorlar. Ülkedeki en büyük borsaların dahi bu konuda durumu çok belirsiz.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu; “Sanal para borsalarını yüksek risk sınıfına dahil edin” talimatı verdi. Bu nedenle bankalar, anlaşmalarını yeniden gözden geçirmeye başladı. 24 Eylül tarihine kadar finansal otoriteler yeni yasalara şirketlerinin uyduklarını bildiren bir kayıt yapmalılar. Yerel olmayan borsaların da Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan  onay alması için herhangi bir yerel banka ile ortaklık yapması gerekiyor.

24 Eylül’den sonra KYC ve kara parayı aklama (AML) protokolleri; düzenli olarak komisyon tarafından denetim altında olacak. Yerel medyaların yaptığı habere göre; Bithumb, Upbit, Coinone ve Korbit bankalarla bu ortaklığı yeni kurallar dahilinde kurmuş durumda. Ancak birçok banka tüm bu risklerin altına girmek veya devlet kurumlarıyla kötü olmak istemiyor. Bu nedenle bankalar yukarıda adı geçen borsalar ile ortaklığını yeniden değerlendiriyor. Upbit ile KBank, Bithumb ve Coinone ile Nonghyup Bank, son olarak Korbit ile Shinhan Bank’ın ortaklıkları bulunuyor.

Güney Kore’deki yeni kanunlar, bankaların çalıştıkları kripto para borsalarını geniş çaplı bir denetim altına almaları gerekiyor. Ancak bankalar bu tarz risklerin altına girmek ve kripto para borsalarının sorumluluklarını almak istemiyorlar. Bu nedenle ülkedeki en büyük kripto para borsası olan Upbit, 24 token’ı listesinden çıkardı. 5 token’ı da fiat para ticaretini kapattı. Upbit’in bu hamlesine uzmanların yorumu ise; K Bank tarafından yapılacak herhangi bir incelemede sorun yaşamamak için yapıldığı yönünde.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish