En sert kripto para regülasyonlarının uygulandığı ülkelerden biri olan Güney Kore, yeni kuralları 20 Eylül’den itibaren borsalara zorunlu kılmıştı. Konuyla ilgili kanun tasarısı kabul edilirken kripto para kazanç vergisi 1 yıl ertelenebilir. Bu durumda tasarı yasalaştırıldığı taktirde %20’lik vergi 2022 değil, Ocak 2023’ten itibaren alınmaya başlanacak.

Güney Kore maliye bakanı, kripto paralardan vergi alınması için tasarlanan kanunun; uygulanması için bir sene uzatılması konusunda için yapılan talepleri için bir kanun tasarlandığını açıkladı. Söz konusu kanun mecliste de kabul edilirse; kriptopara işlemlerinden elde edilen sermaye kazancı vergisi 1 yıl sonra alınmaya başlayacak.

Yerel haber organlarına göre bazı milletvekilleri, vergi kanununa karşı çıktıkları yazıldı. Özellikle kriptopara tanımının yapılmadan böyle bir uygulamaya geçilmesini istemedikleri belirtildi.

Güney Kore’de erteleme kararının çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Karar kesinleştikten sonra kriptopara işlemlerinden alınacak %20’lik vergi; 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren kullanıcılardan kesilmeye başlanacak.

Kriptopara vergi alınmasıyla ilgili bir başka iddia daha ortaya atıldı. Buna göre alış fiyatı tespit edilemeyen ve uzun süredir soğuk cüzdanlarda tutulan coin’lerde için vergilendirme sistemi şu şekilde olacak. Kripto paradan elde edilen kazançtan değil; toplam fiyat üzerinden %20’lik vergi kesilmesi hedefleniyor.

Bu durumda cüzdanlarında uzun süredir varlık tutan, yani hodl’layan kullanıcıların yüksek meblağlarda vergi ödemek zorunda olacakları anlamına geliyor.

20 Eylül’den itibaren Güney Kore’de yeni regülasyon kuralları devreye girdi. Buna göre borsaların, KYC uyumluluk sürecini tamamlamış ve bankalarda kendi adına hesabı olan kişilerle çalışma zorunluluğuna uyması gerekti. Bu zorlu uyumluluk kuralları nedeniyle birçok küçük ve orta ölçekli borsa kapanmak zorunda kaldı. Öte yandan ülkede bu tarz küçük ölçekli borsalarda yoğun bir altcoin işlem hacmi olduğu biliniyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish