Kripto para sektörünün en sert regülasyon kurallarını getirenlerden biri olan Güney Kore’de borsalarının yeni kanunlara uymaları için çok az bir zaman kaldı. 24 Eylül’de artık tüm kurallara uyulmuş olması gerektiği için uzmanlardan art arda; “Banka çıkış krizi yaşanabilir, kullanıcılar varlıklarını kaybedebilir!” şeklinde uyarılar geliyor.

Güney Kore’de 24 Eylül tarihinden sonra 2.6 milyar dolar değerde kripto paranın ülkeden buharlaşabileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere ülkenin Finansal İşlemler Raporlama Kanunu; tüm kripto para borsalarının Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ile uyumlu olmasını gerektiriyor. Borsaların para aklama ve müşterini tanı kurallarına uymaları için; anonim olan hesapları kabul asla etmeyecekler ve yerel bankalarla da anlaşma sağlamaları zorunlu olacak.

FSC konuyla ilgili olarak kurallara uyum sağlayamayan borsaların herhangi bir kapanma olasılığına karşı da müşterilerini uyarmak zorunda olduklarını belirtti. Ülkedeki 60 borsanın 40 hala regülasyon kurallarına uyduklarına dair bildiri yayımlamadıkları bildirildi.

Uzmanların bu durumu karşı yorumları ise banka çıkış krizine yol açabileceği yönünde. Bazı küçük kripto para borsalarının da toplu bir para çekme durumunda zorluk yaşanabileceği düşünülüyor.

Orta ölçekli bir borsa olan Foblgate’ın sözcüsü Lee Chul-yi konuyla ilgili şu şekilde açıklama yaptı; “Sadece küçük borsalarda listelenen bazı altkoin’ler konusunda para çıkışı zor olacaktır. Müşteriler bir anda kendilerini barlıklarından yoksun bulabilirler. Regülatörlerin bu durumla baş edip edemeyecekleri konusunda şüpheliyim.”

Financial Times’ın haberinde de, Güney Kore’deki trade’lerin %90’lık bölümünün altkoin’lerde; özellikle Koreliler tarafından geliştiriler Kimchi adı verilen koin’lerde yapıldığı belirtildi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish