Son dönemde kripto paralar üzerindeki regülasyonları artıran Güney Kore; vergi kaçakçılığının önüne geçmek için kripto para borsalarındaki fonları göz hapsine aldı.

Güney Koreli düzenleyiciler, vergi kaçakçılarının kripto paralarına el konulabilmesi için kanunların yeniden gözden geçirilmesini talep ediyor. Getirilen yasa teklifi kabul edilirse; otoriteler vergisini ödemeyen kişi ya da kurumların kripto paralarına el koyabilecek. Hükumetin asıl amacı merkezi borsalar;  ancak fonlara el konulmasıyla kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılmasını engellemeyi planlandıkları açıklandı.

Bugün sunulan kanun teklifiyle birlikte, şu anki vergi yasasının altındaki 16 maddenin de gözden geçirilmesi bekleniyor. Ayrıca hükümet, başkent Seul dışında işçi çalıştıran şirketlere yönelik vergilerin artırılmasını ve ülkeye üretim gücünü geri getiren şirketler için kurumlar vergisinin düşürmeyi önerdi. Ancak bu söz konusu vergi teklifi önce bazı kanun yapıcılara sunulacak. Onay alması durumunda teklif meclise gidecek.

Borsalar, Finansal Hizmetler Komisyonu’nun çıkardığı yeni kurallara 24 Eylül tarihine kadar uyduklarını iletmeleri gerekiyor. 24 Eylül’den sonra da denetimlerin başlayacağı açıklandı. Yeni uyumluluk kuralları, kimlik bilgilerinin sıkı şekilde kontrol edilmesini içeriyor. Ayrıca söz konusu kurallar sadece borsaları değil, bankaları da kapsıyor. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish