Ethereum blokzincirindeki işlemlerin hızını artırıp öte yandan maliyetini azaltmayı amaçlayan ölçeklendirme çözüm protokolü Polygon; çok büyük zararın eşiğinden döndü.

Yapılan açıklamaya göre bir hacker; ağdaki 9 milyar MATIC’i riske atan bir hatayı bulup kendilerine bildirdiği duyuruldu. Hacker’a 2.2 milyon dolar ödül verilirken başka bir grup hacker ise 1.4 milyon dolarlık MATIC çalmayı başardı.

DeFi protokollerindeki hack’lenme olayları özellikle 2020’nin yaz aylarındaki merkezsiz finansın popüler olması epeyce arttı. Bu yükseliş içinde protokolden biri olan Polygon ise bu konuda şanslı platformlardan.

Yapılan resmi açıklamada bir hacker’ın, şu anki değeri 20 milyar dolardan fazla olan 9 milyar MATIC token’ı riske atacak bir hatayı bulup kendilerine bildirdiği belirtildi. Twitter’da ve GitHub’da “Leon Spacewalker” takma adını kullanan hacker; Polygon akıllı sözleşmesinde yer alan hatayı 3 Aralık tarihinde Polygon çalışanlarına bildirdi. Hata protokol mühendisleri tarafından 5 Aralık itibariyle tamamen düzeltildi. İyi niyetli hacker’a da 2.2 milyon dolar ödül verildi.

Fakat Polygon’un kripto güvenlik startup’ı Immunefi’ya göre; bu müdahale tüm sözleşmeleri korumaya yetmiyor. Çünkü farklı bir hacker grubu 801 bin MATIC’i çalmayı başarmış durumda. Bu token’ların değeri ise 1.4 milyon dolar.

22156660 numaralı blokta gerçekleştirilen “hard fork” ile şu anda büyük bir değere denk fonlar ise koruma altına alındı. Ayrıca dün akşam saatlerine kadar Polygon söz konusu çatallanmanın gerekçesini açıklamamıştı. Dün Polygon geliştiricilerinin yaptıkları açıklamada; güvensizlik sorununun ortaya çıkardığını kabul ettiler. Güvenlik ve şeffaflık arasında da ince bir çizgi olduğunu söylediler.

Polygon kurucu ortağının yazılı açıklamasında; “Önemli olan, bu yaşananların ağımızın esnekliğinin yanı sıra, baskı altında kararlı bir şekilde hareket edebilme yeteneğimizin de bir testi olmasıydı. Ne kadar tehlike altında olduğumuza baktığımda, ekibimizin en iyi kararları aldığını düşünüyorum” dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish