Hacklendiği iddia edilen Microsoft’tan ise cevap gecikmedi. Microsoft yeni paylaştığı bir gönderisinde; hacker grubu Lapsus$ tarafından saldırıya uğradığını doğruladı.

Şirketin konuya ilişkin açıklamalarında ise şu ifadeler yer alıyor; 

“Yapmış olduğumuz güvenlik incelemelerimizde, gerçekleşen saldırı sonrası hiçbir müşteri kodu ve verisini ele geçiremediklerini tespit ettik. Güvenlik açığı sadece Microsoft çalışanlarından birinin hesabında gerçekleşti.”

Microsoft açıklamalarında saldırıda etkilenen hesaba da değindi:

“Siber güvenlik müdahale ekiplerimiz, güvenliği ihlal edilen hesabı geri almak ve gizlilik ihlalini önlemek için hızlıca çalışmalar yürüttüler.”

Lapsus$ hack grubunun gerçekleştirdiği saldırı ile Microsoft projelerine ait kaynak kodlarını da içeren tam 37 GB’lik veriyi ele geçirdikleri düşünülüyor. Ayrıca Torrent dosyası şekline çevrilen bu verilerin 250’den fazlası ise Microsoft projesi için yapılmış kod içeriği olduğu da belirtiliyor.

Microsoft‘un hackleme olayı sonrası sızdırılan dosyalar arasında Bing arama, Bing haritalar ve Cortana gibi projelere ait kodların da yer aldığı iddia ediliyor.

Bazı siber güvenlik uzmanları ise Microsoft çalışanlarına ait e-postaların da sızdırılan veriler arasında olabileceği ihtimalinin altını çizdi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish