Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başkanlığına bir süredir ismi çokça dile getirilen Hafize Gaye Erkan atandı.

Önceki başkan Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) başkanlığına getirildi.

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Mühendis olan babası ve matematik ile fizik öğretmeni olan annesi, onun sayısal yeteneklerini geliştirecek okullara yönlendirmekte kararlıydı. İstanbul Erkek Lisesi’nden başarıyla mezun olduktan sonra, 1997 yılında gerçekleşen üniversite giriş sınavında 26. sırada yer alarak Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne kabul edildi. Bölümünü 2001 yılında birincilikle tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi’ne kabul edilerek yurt dışına taşındı.

Princeton’da “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora eğitimi aldı. Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını sadece bir yılda tamamlayarak, Princeton Üniversitesi’nin 276 yıllık tarihinde programı en kısa sürede bitiren ilk öğrenci oldu. Bu başarısıyla aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “en genç finans profesörü” unvanını elde etti. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli minimum çalışma süresini bir yıl olarak değiştirdi. Sonrasında Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını başarıyla tamamladı.

Goldman Sachs’ta 9 yıl boyunca çalışan Hafize Gaye Erkan, 2005 yılında Princeton’daki eğitimini tamamladıktan sonra bu şirkette işe başladı. 2014 yılında First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak çalışmaya başladı ve 2019 yılında yönetim kurulu başkanı olarak atandı. Banka, 1 Mayıs 2023 tarihinde, FDIC tarafından devralındı ve JPMorgan’a satıldı, bu yılın üçüncü büyük banka iflası oldu. Hafize Gaye Erkan, bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kat büyümesine katkıda bulundu.

Ek olarak Gaye Erkan, ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ek olarak, Gaye Erkan, Dünya gazetesinde ekonomi alanında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish