Bitcoin haftaya 39 bin doların altına yaptığı düşüş hareketiyle başladı. İlerleyen günlerde ise kripto para piyasalarını etkileyebilecek birçok gelişme yaşanacak. Bu hafta yaşanacak önemli gelişmelerinden bazıları ise Visa’dan Microsoft’a, Meta’dan (Facebook) Google’a ve Twitter’a kadar birçok teknoloji şirketinin bilançolarının açıklanması olacak.

Bitcoin haftanın ilk gününde 38 bin 500 dolar etrafında işlem görürken, ilerleyen günlerde yine fiyat hareketlerine ciddi şekilde etkisi olabilecek gelişmeler yaşanması bekleniyor.

Büyük Teknoloji Şirketlerinin Bilançoları Geliyor

Haftanın en önemli gelişmeleri ise birçok teknoloji şirketinin bilançolarının ard arda açıklanacak olması. Salı günü Microsoft ve Visa, Çarşamba günü Meta (Facebook) ve PayPal, Perşembe günü ise Twitter, Amazon, Apple, Robinhood, ve Mastercard’ın çeyrek bilanço sonuçları açıklanacak.

Bilindiği gibi teknoloji hisseleri ve Bitcoin arasında bu tür sert hareketlerde yüksek bir bağ kuruluyor ve fiyat oynaklığı da buna göre paralel oluyor.

Fed Toplantısı Şimdiden Fiyatlanıyor mu?

Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 3-4 Mayıs tarihlerinde yapacağı toplantılar ve kurum başkanı Powell’ın yapacağı muhtemel faiz artırımı açıklaması da bu haftanın başındaki fiyat hareketinin ana nedeni olarak gözüküyor.

Uzmanlar Fed’in, 50 baz puan daha faiz artırımına gitmesini beklerken, 75 baz puanlık bir artışın masada olduğu biliniyor. Faiz artırımının beklenenden yüksek olması, düşüş hareketini daha da sertleştirebilir, ancak beklenen seviyede kalması ise (50 baz puan) şimdiden yaşanan fiyatlanmanın sona erip yukarı gidişatı yukarı doğru döndürebilir.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish