Bitcoin ödül yarılanmasının ardından borsalar, işlem ücretleri satışı ile büyük bir satış baskısının oluşmasına sebep olabilir. Genel olarak baktığımızda yatırımcılar 12 Mayıs’ta gerçekleşecek Bitcoin (BTC) yarılanmasının  akabinde en büyük kripto para biriminin fiyatının düşmesini bekliyor. Tanınan bir analiste göre birçok borsadan satış baskısı gelebilir. Hypersheet’in kurucu ortağı Willy Woo, borsaların büyük bir olasılıkla alım satım ücretlerinden oluşan kripto varlık depolarını satmaya başlayacağını belirtti. Borsalar çoğunlukla kripto para cinsinden alım satım ücreti alıyor ve operasyonel giderleri karşılamak adına bunların satışını gerçekleştiriyorlar.   Kripto para  piyasasının işlem ücretlerinden günde 1.200 BTC (11,6 milyon dolar) elde ettiği düşünüldüğünde bu durum Bitcoin’in yukarı yönlü olarak hareketini  yavaşlatabilir.

Borsaların  Uyguladığı Satış Baskısı Bitcoin’in Yavaşlamasına Sebep Olabilir

Bitcoin yarılanmasından sonra madenciler, geçen dört yılda üretilenin yarısı kadar BTC üretecekler.

Woo  tarafından yapılan ortalama tahminlere göre madencilerin gelirleri, günlük bazda 1.800 BTC’den 900 BTC’ye  doğru gerileyecek. Madencilerin gelirlerinin yarı yarıya azalması ile beraber madencilik sektörü, kripto para borsası sektöründen yaklaşık yüzde 33 daha  az BTC kazanmış olacak. Bu sebeple yarılanmanın akabinde büyük bir satış riskini madencilerden çok borsalar oluşturmaktadır.

Woo, şöyle açıkladı:

“2020 yarılanmasının ardından madenciler, artık en büyük Bitcoin satıcısı olmayacak. Öncü satıcılar kripto borsalar haline gelecek. Bitcoin üzerindeki en büyük satış baskısını BTC işlem ücretlerini satan borsalar oluşturacak”.

Woo, “ satış baskısı” kavramının kripto para piyasasında çoğunlukla yanlış anlaşıldığını belirtti. Bireysel yatırımcılar borsa piyasasında Bitcoin sattığı ya da aldığı zaman, emirler bir diğeri ile eşleşiyor. Bu tarz işlemleri  satış veya alış hacmi olarak kategorize etmek zorlaşıyor. Woo, piyasayı etkileyen iki ana satış kaynağı olduğunu belirtti: madenciler ve borsalar.

Analist, açıklaması şöyle:

“Piyasada birbiriyle eşleşmeyen yalnızca iki satış baskısı mevcut. Bir, arzı seyrelten ve piyasaya satan madenciler. İki, yatırımcılardan kesinti yapan ve piyasaya satan borsalar”.

Öncü yatırımcı görüşe katılmadı

Ünlü Bitcoin yatırımcısı “I am Nomad”, halihazırda tüm büyük borsaların ücretlerin büyük bir kısmını sattığını ileri sürdü. Piyasa, zaten bu ücretlerin nakde dönüştürülmesini fiyatlandırıyor olabilir. Bu da, piyasada bir baskı oluşması ihtimalini azaltıyor.

Yatırımcı şöyle belirtti:

“Tüm büyük borsalar, zaten ücretlerinin büyük bir kısmını satıyor. Bunu biliyorum çünkü işin alım kısmında bulundum. Bu, insanların korkması gereken yeni bir satış baskısı oluşturmayacak. Her zamanki gibi olacak”.

Leave a comment

tr_TRTurkish