Harvard, Yale, Brown, Michigan gibi Amerika’nın en iyi üniversitelerin sessizce kripto para yatırımı yaptıkları ortaya çıktı. İsimsiz bir kaynak kripto para yatırımlarını Coinbase başta olmak üzere birçok borsadan direkt olarak alındığını açıkladı.

ABD’nin en prestijli üniversitelerinin yaklaşık 1 yıldır kripto para borsalarında işlem yaptıklarını haber yapan Coindesk kaynağın ismi gizli tuttu. CoinDesk’in haberine göre ismi geçen üniversitelere yapılan bağışların bir kısmın kripto para yatırımında kullanılıyor. Ancak bütün bu söylentilere cevaben üniversiteler hiçbir açıklamada bulunmadı.

Coinbase, 2020 yılında yayımladığı raporda 2016-2018 yılları arasında risk sermayesi şirketleri, hedge fonları ve aile şirketlerinden oluşan çeşitli bir müşteri portföyüne sahip olduklarını açıklamıştı. Ayrıca son iki yıl içerisinde üniversite bağışları da olmak üzere çeşitli kamu kuruluşları ve bazı geleneksel fonların müşterileri arasında olduğunu vurguladı ancak kurum adlarına ilişkin açıklamada bulunmadı.

Adı geçen üniversitelerin kripto para borsalarına bir miktar yatırım yapıldığı öğrenilse de henüz net bir rakam açıklanmadı. ABD üniversitelerinde akademik araştırmalara ayrılan fonların büyük bir kısmını yapılan bağışlar oluşturmaktadır.ABD’de Harvard Üniversitesi’nin 40 milyar dolar ile en büyük üniversite fonuna sahiptir. Ardından Yale Üniversitesi 30 milyar dolar ile ikinci sırada yer alırken Michigan Üniversitesi 12.5 milyar dolar, Brown Üniversitesi ise 4.7 milyar dolarlık fona sahiptir.

tr_TRTurkish