Herkesin merakla beklediği kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı, piyasaların beklentileri üzerine Mehmet Şimşek oldu.

Şimşek bildiğimiz üzere, 2009 ve 2015 yılları arasında da Maliye Bakanı olarak görev yapmış, sonrasında koltuğunu Naci Ağbal’a bırakarak Başbakan Yardımcısı olmuştu. Şimşek, 2018 yılının temmuz ayına kadar bu görevini devam ettirdikten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle ayrılmıştı.

Türkiye Hükümeti’nde yeniden Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alan Şimşek’in ekonomide izleyeceği politikalar merak konusu oldu.

Türkiye’de de merkez bankası yetkilileri ve maliye bakanlarının önemli gündem maddelerinden biri her geçen gün büyümeye devam eden kripto para piyasası. Peki yeni bakan, kriptoya nasıl bakıyor? Daha önce kripto paralarla ilgili olarak ne gibi açıklamalarda bulundu?

Kriptoya sıcak bakmadı

Şimşek’in geçmişteki açıklamaları, kriptoya mesafeli yaklaştığını gösteriyor. Şimşek, 13 Aralık 2017’de, “Bitcoin, finans tarihinin en büyük balonu olan Lale çılgınlığını geçmiş. Bu spekülasyondan uzak durmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir.” diyordu.2018’in ocak ayında, “Kripto paraların riski yüksek ve işlemlerin hiçbir güvencesi yok.” ifadelerini kullanan Bakan, aynı yılın mart ayında katıldığı G20 Bakanlar Zirvesinin ardından, “G20 Bakanlar Zirvesinin ikinci ve son gününde birçok konunun yanında kripto para konusunu irdeledik. Mesaj çok net: Kripto paralardan uzak durmalı. Blockchain teknolojisi ise birçok alanda hizmet sunumunda devrim niteliğinde faydalı olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Üstelik Şimşek, 2018’de CNN Türk’te katıldığı “Ne Oluyor?” adlı programda ise “[Kripto paraların] akıbetine ilişkin dünyada ortak bir fikir yok. Ciddi soru işaretleri var. Biz Türkiye’de dijital para üzerine kendimize özgü bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Dijitalleşmeyi, fintek konusunda ilerlemeyi çok önemsiyoruz. Fakat spesifik olarak kripto para birimleri noktasında biz mesafeliyiz, bunu riskli görüyoruz. Vatandaşlarımıza da bunların getirdiği risklerle ilgili uyarılarda bulunduk.” şeklinde konuşmuştu.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish