CNN Türk’e katılan Bakan Lütfi Elvan, kripto paralara yönelik düzenlemelerden bahsetti.

Bakan Elvan, katıldığı canlı yayında kripto paralara artan ilgide pandeminin çok etkisi olduğunu söyledi. Kripto para dünyasının alışık olduğumuz finansal sektöre benzemediğini ve çok farklı bir yapısının olduğunu belirtti. Elvan, ”kripto paraların gözlem ve denetimini bir noktaya kadar yapabiliyoruz, ancak bir yerden sonra bu işlemler güçleniyor” dedi. 

Kripto para piyasalarında iki önemli boyut olduğunu söyleyen Elvan; ”Birincisi kara para aklanması ve terörizmin finansman olma konusu. İkincisi ise tüketicinin korunması ve biz tüketiciyi korumak zorundayız. Bununla yükümlüyüz.” ifadelerini kullandı. Bakan, çalışmaların tamamlanmasının ardından konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edileceğini ve uygun görmesi halinde gerekli adımların atılacağını belirtti. Elvan, ”kripto varlık alım-satım platformlarının denetlenmesine yönelik taslak bir çalışmamız var ve kanun teklifi olacak. Gerekli tüm hazırlıklarımızı yapıldı.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan Elvan, SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK, Merkez Bankası ile ortak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Ayrıca Gelir İdaresi tarafında da özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütmekteyiz açıklamasında bulundu. 

Dünyadaki uygulamaların neler olduğunu, ne tür yapılar kullanıldığını araştırdıklarını belirtti. Elvan, ”Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlarımız bunlar. Bu alanların tamamı da tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.” dedi.

tr_TRTurkish