Kripto para madenciliği, Kosta Rika’da pandemi sebebiyle elektrik satışı duran hidroelektrik santralini yeniden hayata döndürdü. Müşteriler ucuz elektrik ve sabit bir internet bağlantısı için; kahve tarlalarının ortasında çalışan 650 cihazla kripto madenciliği yapıyor.

Kripto para madenciliği hakkında endişeleri olan Hidroelektrik Santrali’nin de bağlı olduğu şirket şu an, Kosta Rika kahve ve şeker kamışı tarlaları arasında 650 makine kripto para madenciliği için çalışıyor. Reuters’ten alınan bilgiye göre 150’ye yakın müşteri tesisten yararlanıyor. Tesisin sahibi ise bu kişilerden işletim bedeli alıyor.

60 hektarlık çiftliğin sahibi Eduardo Kooper, Reuters’a verdiği röportajda; pandemi döneminin santralin işlerini kötü etkilediğini ifade etti. Dijital para madenciliği sayesinde santrali yeniden çalıştırdıklarını belirtti. Kooper konu hakkında şunları söyledi;

9 ay boyunca faaliyetlerimizi durdurmak zorunda kaldık. Kripto para madenciliğinin harcadığı enerji ve doğaya etkileri 2021 yılının büyük bir tartışma konusuydu. Bu sebeple Bitcoin hakkında başta şüpheyle yaklaştım. Ancak Bitcoin madenciliğindeki aşırı tüketime rağmen kalan enerji seviyesinin çok fazla olması bizi Bitcoin madenciliğini kullanmaya itti.

Kooper’ın 13.5 milyon değerinde üç tesisi ve Megawatt üreten üç şirketi var. Kooper şirketleri için dijital madencilik bilgisayarlarına ve hosting hizmeti için gerekli olan araçlara 500 bin dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti.

Kosta Rika’ya yakın bir bölgedeki El Salvador, dünyada Bitcoin’i legal para ilan eden ilk ülke. Ayrıca Kosta Rika’da kripto paralara ilişkin henüz yasal bir düzenleme mevcut değil.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish