Hindistan Merkez Bankası, bankalar aracılığıyla yapılan kripto para işlemlerine yönelik bir açıklama yaptı. Açıklamada, 2018 yılında uygulamaya konan kısıtlayıcı genelgenin artık geçerli olmadığı belirtildi.

Hindistan Merkez Bankası, 6 Nisan 2018 tarihli genelgenin; Mart 2020 tarihli Yüksek Mahkeme kararı ile uygulamadan çıkarıldığını hatırlattı. 2018’deki genelge, yerel bankaların kripto paralarla işlem yapmasını yasaklıyordu. Hindistan Internet ve Mobil Derneği (IMAI) tarafından yapılan itirazlarla yasakları yeniden ele aldı. Ülkedeki bazı bankalar, bu yasaya atıfta bulundukları için HDFC Bankası ve Hindistan Devlet Bankası (SBI) müşterilere e-posta yollayarak; banka aracılığıyla kripto para işlemlerine karşı uyardı.

MoneyControl’un haberine göre, SBI müşterisi; kripto para platformlarında kredi kartıyla işlem yapması halinde hesabı askıya alınabilecek. MoneyControl’e konuşan bir banka yetkilisi; Yüksek Mahkemenin, Merkez Bankasının talimatına karşı bir karar aldığını fakat Merkez Bankasının bu karardan sonra konuya bir açıklık getirmediğini söyledi. Bu belirsizlik nedeniyle müşterileri uyardıklarını söyledi.

Bu nedenle Merkez Bankası, belirsizliği gidermek adına bir açıklama yaparak 2018’deki kararın artık geçerli olmadığını belirtti. Bankaların, bundan bağımsız olarak KYC ve AML denetlemelerini yapmaya normal seyrinde devam edebileceğini ifade etti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish