Hindistan hükümeti en katı kripto para regülasyonu için çalışmalara başladı. 

Hindistan’da bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımına yönelik katı kurallar için düzenlemelere başlanıldı. Uzun ve kısa vadeli alım-satımlarda kripto para kullanımını yasaklayacak yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor. Yeni yasa tasarısında kripto para tutmak, üretmek, alım-satım yapmak ve hatta transferini dahi yasaklamayı düşünüyorlar.

Sözü geçen yeni yasa tasarısının detayları hakkında bir devlet yetkilisi Reuters’da bahsetti. Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğinde; yapılacak meclis toplantısında yeni tasarının onaylanması ve yasalaşması bekleniyor. Özel dijital varlıkların yer aldığı tasarı, kabul edildiği taktirde dünyanın en katı kripto para yasası olacak. Çin’de sadece madencilik ve alım-satım işlemleri yasak. Ancak Hindistan’da cüzdanda dahi kripto para tutulmasının yasaklanması hedeflenmekte.

Resmi bir veri yayımlanmadı. Ancak Hindistan’daki kripto para piyasası, milyonlarca kullanıcıya ve milyar dolardan fazla hacme sahip olduğu düşünülmekte. Bu sebeple yetkililer, kripto para sektörüne karşı çok katılar. Öte yandan blokzinciri teknolojisine karşı daha olumlu yaklaşıyorlar.

tr_TRTurkish