Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman kripto para hakkında konuştu. Buna göre Merkez Bankası ve birçok farklı görüşlere başvurarak; Fütürist bir şeyin önünün kesilmediğinden emin olmalıyız şeklinde yorumunu belirtti.

  • Maliye Bakanının Hindustan Times’a verdiği röportajda; kripto paralar ve dijital merkez bankası parası (CBDC) ile ilgili alınacak kararlar hakkında açıklamalar yaptı.
  • El Salvador’da Bitcoin tedavüle girdikten sonra halkın hükümeti protesto etmesine değindi. Sitharaman; “Sorun okuryazarlık ya da bilgi düzeyi değil. Bunun ne derecede şeffaf bir para birimi olduğu da sorun. Bu para birimi herkes için uygun olur mu? Belki de El Salvador, bazı deneylerin yapıldığı istisnai bir yerdir.” şeklinde ifade etti.

  • Kripto paraların detaylıca düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Sitharaman; “Bu dönem, ‘Neler olup bittiği umurumuzda değil.’ diyebileceğiniz bir dönem değil. Yine de, henüz El Salvador’un yolundan gitmeye hazır mıyız? Fütürist bir şeyin önünün kesilmediğinden emin olmalıyız.” şeklinde açıklama yaptı.
  • Maliye Bakanı Hindistan’ın kendi dijital parası hakkında konuşurken, “Kendi sistemlerimize uyan bir şey geliştirmeliyiz. Hindistan teknolojinin gücüne sahip, fintech bize üstünde oynayabileceğimiz araçların kontrolünü sunuyor, ekonomimiz imkanlarla dolu. Bu takdirde temkinli olmalı ama yine de bunu enine boyuna düşünmeliyiz.” dedi.
  • Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, milli dijital merkez bankası parası için pilot çalışmasına bu yılın sonunda başlayabileceklerini söylemişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish