Hindistan Merkez Bankası’nın yayımlanan bültene göre dijital merkez bankası parası (CBDC); global ödeme sistemlerini iyileştirmekle kalmayıp, sanal para birimlerinin volatilitesinden koruyabileceği belirtildi.

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Rabi Sankar; özel sanal para birimlerinin daha çok kullanılmaya başlaması, halkın dijital paralara duyduğu ihtiyaç göstergesi olabileceğini açıkladı. BIS tarafından yapılan bir ankete göre dünya genelindeki merkez bankalarının %86’sı CBDC’ler hakkında araştırma yapıyor. Bunların %14’lük kısmının pilot çalışmalara başladı.

Diğer dövizlere kolayca çevrilemeyen bazı ulusal para birimleri sanal para birimleri yüzünden; tehdit altında kaldığını açıklayan Hindistan Merkez Bankası yetkilisi, CBDC’ler için şunları söyledi; “Özel sanal paraların insanlara sunduğu kullanım alanlarını kendi CBDC’mizi geliştirerek de sunabilir; bu ölçüde insanların rupiyi tercih etmeye devam etmesini sağlayabiliriz. Ayrıca halk, bu özel sanal paraların bazılarında görülen anormal derecedeki volatiliteden de korunmuş olur.”

Dijital merkez bankasının kağıt paraya olan bağımlılığı ve dolayısıyla para basma; taşıma ve muhafaza maliyetlerini azaltabilir. İşlem maliyetini düşürebilir ve mutabakat sürecine ilişkin riskleri hafifletebilir. Bu sebeple Hindistan Merkez Bankası, “Hindistan’daki bir ithalatçının, ABD’deki bir ihracatçıya gerçek zamanlı olarak; herhangi bir aracı olmadan dijital dolar ile ödeme yapmasının makul” olabileceğini belirtti.

Buna karşın CBDC’lerin bankacılık sektörünü olumsuz etkilemesinden endileniliyor. Siber saldırı riskini ve finansal okuryazarlığın düşük olduğu ülkelerde dolandırıcılık vakaları artış gösterebilir.

Kendi dijital parasını üretip üretmeme konusunda net bir karar alamayan Hindistan Merkez Bankasının ağustos bülteninde, gelecekte tüm merkez bankalarının CBDC’si olacak. Bunu oluştururken dikkatlice ayarlamak, uygularken de incelikli bir tutum göstermek gerekecek.” ifadeleri kullanıldı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish