Hindistan Şubat ayında duyurduğu kripto paralara yüzde 30’luk vergi oranını 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe koyacağını duyurdu.

Hindistan’ın vergi kurumu CBDT’nin başkanı Jagannath Bidyadhar Mohapatra; verginin 1 Nisan itibari ile yürürlüğe gireceğini açıkladı. Ayrıca işlem başına %1 olarak belirlenen kaynakta kesilen verginin (TDS) ise Temmuz’a ertelendiğini ekledi.

Hindistan’da en büyük itiraz edilen nokta ise %1’lik vergi oldu. Blockchain ve Kripto Varlıklar Konseyi (BACC) altında birleşen kripto para sektörü oyuncuları, maliye bakanlığına talepte bulunarak  bu oranın %0.01’e düşürülmesini istediler. Platformlar ise %1’lik TDS’nin kripto para alım satımını çok maliyetli hale getirdiğini; şirketleri, yatırımcıları ve trader’ları çok zorlayacağını savundu.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Şubat ayında yaptığı açıklamada vergiye dair şu ifadeleri kullanmıştı;

“Sanal dijital varlık işlemlerinde çok ciddi bir artış söz konusu oldu. Bu işlemlerin büyüklüğü belirli bir vergi almamızı zorunlu hale getirdi.”

Hindistan kendi dijital parasını da yakında piyasaya sürmeyi hedefliyor. Sitharaman, dijital rupinin 2022-2023 döneminde çıkarılmaya başlanacağını açıklamıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish