Yeni veriler, özellikle ABD’ de küçük Bitcoin yatırımcılarının çoğaldığı iddiasını destekliyor.

Glassnode’un verilerine göre, en az 0.1 BTC’ye sahip ağ adreslerinin sayısı, Pazartesi günü 3.010.784’e yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu makalenin yayınlandığı tarihte 0.1 BTC’ nin değeri 770$ etmekte.

2020 yılı içerinde değeri en az 0.1 BTC olan cüzdan adresleri

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın milletvekillerine, merkez bankasının bir sonraki durgunlukla mücadele etmek için yeterli gücüne sahip olmadığı yönündeki telkinine denk gelen bu artış Şubat ayı ortalarından itibaren katlanarak artmaya devam etti.

Zincirleme ölçümlerden piyasa faaliyeti hakkında kesin sonuçlar çıkarmak zordur. Örneğin bir kullanıcı birden fazla adresi kontrol edebilir, bu nedenle her yeni adres yeni bir yatırımcıyı temsil etmez.  Ayrıca, Glassnode’a göre, en az 0.1 BTC’ye sahip bitcoin cüzdanlarının sayısı, 2018’in başlarında önemli ölçüde düştükten sonra yavaş yavaş olarak tutarlı bir şekilde arttı. Ancak, ABD merkezli bazı bitcoin yatırım hizmetleri, küçük bitcoin yatırımcı sayısının artan bir oranda büyüdüğü fikrini desteklemektedir.

İlk kez Bitcoin Satın Alanlar

COVID-19 paniğinin ortasında faaliyete başlayan Los Angeles merkezli bir bitcoin yatırım hizmeti olan Swan Bitcoin’in kurucu ortağı ve CTO’su Yan Pritzker, bitcoinde ortalama ‘’ayda 300 Dolardan fazla’’tasarruf sağlayan müşterilerinde ‘’güçlü alım’’ gördüğünü söyledi.

Yan Pritzker, son zamanlarda “bazı Swan müşterileri (bitcoin) satın alma planlarını arttırmaya başladı” açıklamasında bulundu.

Bitcoin dilinde, bu kullanıcılar “stacking sats” olarak adlandırılıyor.  Sat ya da Satoshi, blokzincirinde en küçük para birimi olan 0.00000001 BTC’yi ifade ediyor. Yani satoshi biriktiren küçük yatırımcıların arttığı söylenebilir.

San Francisco merkezli bir bitcoin platformu olan River Financial’in Kurucusu ve CEO’su Alexander Leishman, ‘’birkaç bin dolar değerinde bitcoin’’satın alan müşterilerinde önemli bir büyüme gördüğünü söyledi.

“Platformumuzdaki alım miktarı Mart ayı ortasında ikiye katlandı ve o zamandan beri önemli oranda yükseldi. Müşterilerimizin çoğu, hükümet çok para bastığı için bitcoin satın aldığını doğrudan bana söyledi. Bu insanların çoğu ilk kez bitcoin satın alıyor. “ açıklaması yapıldı.

ABD’de Korona Virüs Teşvik Ödemelerinin Adresi

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Nisan ayında daha önce, devlet tarafından orta ve düşük gelirli yetişkinlere gönderilen teşvik kontrollerinde aynı tutarı satın alan ve 1.200 dolar için satın alma emirleri veren Coinbase müşterilerinin sayısında bir artış olduğunu gösteren şifreli bir grafik paylaştı. Armstrong, Coinbase müşteri verilerini tweetlediğinde, 1.200 dolar yaklaşık 0.17 BTC değerindeydi.

Dijital varlık araştırma şirketi Deutsche Bank’ın eski ortağı ve Delphi Digital’in kurucu ortağı Anil Lulla, “Son birkaç ay içinde küçük bitcoin alımlarındaki artışa şaşırmadım” dedi. “Bu insanların bazılarının geçmişte bitcoin hesaplarını kapattıklarını ve makro zemin göz önüne alındığında ilgilerini çekmeye başladıklarını belirtmek önemlidir’’ diye ekledi.

Kaynak: https://www.coindesk.com/stacking-sats-small-bitcoin-holders-on-the-rise-data-suggests

Leave a comment

tr_TRTurkish